İSTEDİĞİM ŞEYİ NASIL YAPACAĞIMI BİLMİYORUM

İSTEDİĞİM ŞEYİ NASIL YAPACAĞIMI BİLMİYORUM

Bugün de bir işletme örneği üzerinden gidelim, iş hayatına yönelik çalışmalarım sadece kurumsal iş hayatında çalışan kişilerle sınırlı değil, girişimcilik ve ticaret yapan insanlarla da çalışıyorum.

Burada şöyle durumlarla karşılaşıyoruz bazen, bir işletme düşünün, işini büyütmek istiyor olsun, müşteri sayısını ve satışlarını artırmak, daha fazla kar elde etmek ve ayrıca bütün bunları sürekli hale getirmek istiyor ama nasıl yapacağını bilmiyor.

İlk yapması gereken şey bence bir sistem geliştirmek, bir sistem olmadığı zaman kalıcı bir başarı elde etmek her zaman zordur.

Peki genel olarak neler yapılabilir başka? Tek bir ürüne ya da hizmete dayanmamak önemli bence, yani ürün ve hizmetlerin çeşitlendirilmesi önemli, özellikle de finansal anlamda sıkışıklık yaşanan dönemlerde daha da önemli.

Sermaye biriktirmek önemli, kredi ile iş yapmak her zaman daha zor ve daha maliyetli. BU yüzden tasarruf bilincine sahip olmak önemli, meşhur sözdür, gerekmeyeni satın alırsan gerekeni satmak zorunda kalabilirsin bir gün. Bunun için de elde edilen karın içinden önce tasarruf için bir miktar ayırıp kalan kısmı ile giderleri ve yatırımları karşılamak önemli. Hatta bunu yapmak için mutlaka ticaretle uğraşıyor olmak gerekmiyor, maaşınızı ilk aldığınızda tasarruf edeceğiniz miktarı içinden ayırın, zorunlu giderleri ayırın, eğer geriye bir şey kalıyorsa onunla keyfi harcamalarınızı yapın.

Bir diğer önemli konu da risk alma becerisi, yumurtaları aynı sepete koymamak, hem yatırım yaparken bu şekilde hem de tasarrufları değerlendirirken.

Son olarak da şunu söylemek istiyorum, sağlam bir karakter ve iş ahlakı ile iş disiplini pek çok şeyin önüne geçer, bunlara sahipseniz eninde sonunda başarıya ulaşırsınız.

Burada iş hayatı ile ilgili olarak yazmış olduğum şeyleri iş dışındaki hayatımıza da büyük ölçüde uygulayabiliriz, gerçekleşmemiş isteklerinize bu gözle yaklaşın lütfen, buradaki maddelerden bir veya ikisini gözden kaçırıyor olabilirsiniz.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar