İŞ VE İLİŞKİDE MUTLULUĞUN İPUÇLARI


Benden koçluk almak isteyen kişilerle ücretsiz bir ön görüşme yapıyorum. Bu görüşmelerde misafirlerim hangi konular üzerinde ağırlıklı olarak çalışmak istediklerini anlatıyorlar, ben de nasıl bir program uygulayabileceğimizden bahsediyorum. Görüşmelerde iki konu doğal olarak ön plana çıkıyor, bunlar işimiz ile ilişkimiz. Bugünkü yazımda iş ve ilişki konusunda kendi hayatımdaki deneyimlerden yola çıkarak bazı ipuçları paylaşacağım. Umarım keyifle okur ve arzu ederseniz bir kısmını hayatınızda uygularsınız.

İşle ilgili en temel problemlerden bir tanesi çok fazla işimiz olması. Gösterdiğiniz çabayı biraz azaltıp aldığınız keyfi artırdığınızda işteki mutluluk artmaya başlar, ancak bunun için işin miktarını biraz azaltmak veya iş yapış şeklinizi biraz değiştirmek gerekir.

Çok sevdiğim bir danışanımın hiç bitmeyecekmiş gibi gözüken bir yapılacaklar listesi vardı. Ona kendi kullandığım bir yöntemi önerdim ve bir süre sonra listesi kısalmaya, işten aldığı keyif artmaya başladı.

İş hayatında daha iyi sonuçlara imza atmanın, kendinizi daha iyi hissetmenin ipucu iyi önceliklendirme yapmaktır. Önceliklendirme için kendinize bazı sorular sorabilir ve içinizden gelen cevaplara göre hareket edebilirsiniz.

İş hayatındaki amacım nedir? Bundan beş yıl sonra da önemini koruyacak olan neler yapıyorum?

Kendi adıma yanıtlayacak olursam amacım koçluk yaparak ve yazılar yazarak insanların daha mutlu olmasına yardımcı olmak. Her ikisinin de bundan beş yıl sonra benim için önemini koruyacağına inanıyorum.

Bu amaçları belirledikten sonra yapılacaklar listemi alıyorum ve “amacıma hizmet edenler” ve “amacıma hizmet etmeyenler” olarak ikiye ayırıyorum. Amacıma hizmet etmeyen işleri listenin sonuna atıp eğer vakit kalırsa yapıyorum. Vakit kalmaz ve yapmazsam da üzülmüyorum.

Bir başka ipucu ise yine önceliklendirme becerisi gerektiren zaman yönetimi konusu. Teknolojik yaşam hayatımızı kolaylaştırabiliyor gibi gözükse de her an her yerde ulaşılabiliyor olmak orta ve uzun vadede yıpratıcı olabilir. E postalarınızı sürekli kontrol etmek zorunda değilsiniz, sabah işe başladığınızda, öğle tatilinden sonra ve akşam işten çıkmadan yarım saat önce 3 defa 20’şer dakika ayırmanız çoğu zaman yeterli olacaktır. İş arkadaşlarınıza gerçekten çok önemli bir şey olursa size telefonla ulaşmalarını söylemeniz de bu yeni alışkanlığınızı yerleştirmenizi kolaylaştırır.

İş hayatı ile ilişkiler, aslında büyük benzerlikler taşıyan alanlardır. Mutlulukla Değişim Programına katılan danışanlarım benzerlikleri fark edince çoğu zaman şaşkınlıklarını gizleyemezler. Burada böyle bir çalışma yapma şansımız yok, ancak 17 yıllık evliliğime dayanarak sizlerle uzun süreli ilişkilerde mutluluk için bazı ipuçları paylaşabilirim.

İlişkinizde en çok önem verdikleriniz neler? Lütfen üşenmeyin ve kısaca not alın. Daha sonra sevgilinizle veya eşinizle ilk görüştüğünüzde bu soruyu ona da sorun. İki tarafın da önem verdiklerinden bir kesişim kümesi oluşturun, sizin ve partnerinizin önem verdiğiniz ortak değerler ilişkinizin olmazsa olmazlarıdır.

Bu, ilişkinizin daha güzel olması için açık ve net bir hedeftir. Hedefi destekleyecek davranışlar geliştirmeniz ilişkinizi sağlıklı bir şekilde koruyacaktır.

Sohbet etmek çok önemlidir. Biz eşimle akşamları kızlar yattıktan sonra sohbet etmeyi çok severiz. Gelecek planlarından bahsederiz. TV izlemek veya sosyal medyada gezinmek yerine her akşam bir saat sohbet etmek ve bunu her günün olağan bir parçası haline getirmek tahmin edeceğinizden çok daha güzel bir etki yapacaktır.

İnsanın en önemli ihtiyaçlarından bir tanesi anlaşılmaktır, dinlenmektir. Bunu hiç gözden kaçırmayın. Bazen birisini can kulağı ile dinlediğinizde ona çok büyük bir iyilik yapmış olursunuz. Karşı taraf açıkça talep etmiyorsa tavsiye vermeyin, sadece dinleyin. İlişkiler konusunda da bunu gözden kaçırmamak gerekir.

İşinizde ve ilişkinizde daha mutlu olacağınız güzel günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven + 16 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.