İŞ HAYATINDA DAHA MUTLU OLMAK

İŞ HAYATINDA DAHA MUTLU OLMAK

İş hayatında mutluluk ile ilgili olarak yapılan çok sayıda araştırma var, pandemi sırasında bu araştırmaların arttığını gözlemledim. Ben de kendi deneyimimden ve çevremin yaşadıklarından yola çıkarak kurumsal iş hayatında mutluluk konusunda bir katkı sunmak istedim.

Her şeyden önce kurumsal hayatta mutluluk potansiyelimizi ne ölçüde kullanabildiğimiz ile yakından ilişkili. Ben bu iş yerinde mevcut görev tanımında potansiyelimin büyük bir kısmını sahaya yansıtabiliyorum diyorsanız bu gerçekten çok büyük bir avantaj.

Bunun dışında kişinin yeni şeyler öğrenmesi ve kendisini geliştirebilmesi için sunulan imkanların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bir süre sonra sürekli aynı rutin işleri yapmaktan sıkılan çalışan yerimde sayıyorum hissine kapıldığında işler zorlaşmaya başlıyor çalışan mutluluğu açısından.

Ayrıca giderek daha fazla sayıda çalışan çok haklı olarak yaptığı işin sonuçlarını ve sağladığı katkıyı daha net biçimde görebilmek istiyor.

İşten ayrılanlar arasında yapılan mülakatlarda yöneticiden duyulan memnuniyetsizlik hala ilk sıralardaki yerini koruyor. Dolayısı ile bağlı olduğu yönetici tarafından başarılı bulunan, takdir edilen çalışanlar mutluluk anlamında kesinlikle avantajlı.

İş hayatının aslında çoğu zaman bir takım oyunu olduğunu da unutmamak gerekiyor, mutluluk anlamında da bu geçerli elbette. Dolayısı ile çalışma arkadaşlarınız ile kurduğunuz ilişki ve aranızdaki iletişim de mutluluk açısından önemli.

Ve gelelim en önemli kısımlardan bir tanesine, adalet. Diğer her şart sağlansa fakat adalet eksik kalsa mutlu olamıyoruz. Çalışmalarınızın ve performansınızın karşılığında hak ettiğinizi düşündüğünüz pozisyonlara getirilip getirilmediğiniz kritik öneme sahip.

Bunların dışında çalıştığınız kurum ve yaptığınız işle gurur duyuyor olmak, huzurlu bir çalışma ortamının bulunması, doğal ve samimi davranabilmek, fikirlerimizin değer gördüğünü hissetmek gibi farklı alt bileşenlerden söz etmek de mümkün mutluluk açısından.

Eğer bir iş değişikliği yapmayı düşünüyorsanız gideceğiniz yerde daha mutlu olacağınız şekilde yapmaya çalışın bu değişikliği. Belki bu yazıda anlatılanlar nelere dikkat edebileceğiniz konusunda size yararlı olur.

Paylaş

Önerilen Yazılar