İRADEMİZ NE KADAR ÖNEMLİ?

İRADEMİZ NE KADAR ÖNEMLİ?

Ben irade kavramının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Kişisel gelişimin yaygınlaşması ve daha popüler bazı başlıkların hayatımıza girmesi ile irade kavramı sanki biraz ikinci planda kaldı gibi geliyor bana, bu yüzden bugün bu önemli konu hakkında kısa bir yazı yazmaya çalıştım.

Benim çocukluğumda ve gençliğimde başarıyı daha çok irade ile açıklardık. Elbette yetenek önemliydi, diğer yandan bu yeteneğin başarıya dönüşmesi için de irade gerekiyordu, azimle çalışmak ve devam etmek, yapılması gerekenleri bir ciddiyet içinde uygulamak da diyebiliriz.

Zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, spor yapmak, doğru beslenmek, iş hayatında başarıya ulaşmak, bir sınava hazırlanmak ve geçmek gibi pek çok konu irade ile ilgilidir.

İrade ile ilgili olarak bir iyi bir de kötü haberim var, elbette bu sadece benim yorumum. İrade kısa vadede değişmez sabit bir olgudur, örneğin 10 birim iradeniz vardır ve bu miktar bugünden yarına değişmez. İyi haber ise orta ve uzun vadede eğer bazı çalışmalar yaparsanız iradenizi güçlendirebilirsiniz. Bu konu ile ilgili bir Youtube videosu da yayınlamıştık, fırsatınız olursa kanalımdan onu da izleyin lütfen.

Peki madem irade bu kadar önemli ve kısa vadede kolayca değişmiyor o halde ne yapmalıyız? Bence yapılabilecek şeylerden bir tanesi mevcut irademizi akıllıca kullanmak olacaktır, aynen zaman yönetimi veya para yönetiminde olduğu gibi.

Yapmak istediğiniz şeyler, hayalleriniz, sizin için önemli ve öncelikli olan konular neler ise irademizi daha çok bu alanlara yöneltmeli, bunun dışında kalan operasyonel alan için irademizi daha az kullanmalıyız.

Buna en güzel örneklerden bir tanesi de uyku ve uykusuz kalmak. Uykusuz kalmak iradenizi azaltır, çünkü uykusuz kalmak için iradenizi kullanırsınız. Belli bir çaba veya direnç göstererek kendinizi zorlayarak yaptığınız her şey iradenizden bir miktar götürür.

Bunları iyi saptamanızı istiyorum ki kullanmak istediğimiz alanlar için irade artıralım.

Peki irade nasıl güçlendirilir veya geliştirilir? Bunun kişiye özel herkes için geçerli olabilecek bir yöntemi yok, biraz kişisel bir durum. Diğer yandan farkındalığı artırmak iradeyi güçlendirir örneğin, neyi niye yaptığımızı niye istediğimizi bilmek gibi. Ayrıca meditasyon ve yoga, ya da nefes teknikleri de iradeyi güçlendirebilir. Elbette uykumuzu almak, sağlıklı beslenmek, en azından düzenli yürüyüşler şeklinde spor yapıyor olmak da etkilidir. Ve hedeflerimizin olması önemlidir.

İrademizi güçlendireceğimiz ve akıllıca kullanacağımız günlerin başlangıcı olsun.

Sevgi ile kalın.

Not: Bu ve benzer konulardaki yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, video şeklinde izlemek isterseniz de Youtube kanalımdan bulabilirsiniz.

Paylaş