Geçenlerde bir röportaj okudum, Bülent Eczacıbaşı ile yapılmıştı, iş hayatına ve genel olarak hayata dair değerli tavsiyeler vardı. Bülent Bey başarılı insanlar ile başarılı olmayan insanları ayıran en önemli faktörün irade olduğunu söylemiş, azimli insanların daha kolay başarıya ulaştıklarını vurgulamış. Bugünkü yazımda kısaca bahsetmek istedim bu konudan.

İradeyi bir kas olarak düşünecek olursak kaslar nasıl düzenli aktivite ile güçlenirse irade de bu şekilde güçlenir. Yani kendinize bir hedef belirleyip o konuda çalışmalar yaptığınızda iradeniz güçlenir ve bir kere güçlü bir irade kazandığınızda bunu pek çok farklı alanda uygulayabilirsiniz.

Güçlü iradeli insan ve zayıf iradeli insan ayrımını pek kabul etmiyorum, rahatına ve konforuna biraz daha düşkün olan insanlar olabilir belki. Hepimizin sınırları tahmin ettiğimizden çok daha fazla, diğer yandan bu sınırların aşılması için ya kişinin kendisini bilinçli olarak zorlaması ya da sınırın aşılmasını gerektiren bir durumun kendiliğinden ortaya çıkması gerekiyor. Bu durum oluştuğunda aslında sınırınızı aştığınızı görebiliyorsunuz.

Ben konuya biraz disiplin açısından bakıyorum, pek çok konuda başarının bir yetenekten ziyade disiplin konusu olduğunu düşünüyorum, bu nedenle de devam ettirmek önem arz ediyor.

İrade ve disiplin gibi kavramların temelinde ise motivasyon yatıyor, bunu ayrı bir yazıda inceleriz ama kısaca şunu söyleyelim, motivasyon olduğu zaman iradeli olmak da kolaylaşıyor.

Motivasyon dediğimiz kavram ise nedenlerden besleniyor, yani bir konu için ne kadar çok olumlu gerekçeniz varsa harekete geçmek ve sürdürmek o ölçüde kolaylaşıyor. Bu nedenle danışanlarımdan zaman zaman bazı konularda nedenler listesi hazırlamalarını ve yanlarında taşımalarını istiyorum.

İstemediğimiz konularda azimli olmak ise kişinin değerleri ve özsaygısı ile ilgili bir kavram olabiliyor zaman zaman. Yaşamda isteklerimiz, keyif aldığımız şeyler ve sorumluluklarımız bir denge içinde yer alıyorlar dolayısı ile azimli olabilmek için her zaman keyif almayı beklemek doğru bir yaklaşım olmayabilir, bazen de ortada yapılması gereken bir iş vardır, siz de yapıp geçersiniz.

Bütün bunları kavramsal olarak zihninde belli bir yere oturtabilen ve kendisini yakından tanıyan insanlar genellikle irade sorunu yaşamazlar. Sizin için önemli olan konularda isteğinizin peşinden gidecek iradeyi oluşturmak önemlidir. Başarı çoğu zaman irade ve sabır ile gelir.

Sevgi ile kalın.

Not: Bu konu ile ilgili olarak Youtube kanalımdaki aynı başlıklı videoyu da izlemenizi öneriyorum.