Aslında belki de sorulması gereken soru insan nasıl mutsuz olur şeklinde olmalıydı, çünkü benim görüşüme göre insanın doğal hali mutluluktur, sonradan olan şey ise mutsuzluktur.

Elbette çok geniş kapsamlı ve kişiden kişiye değişen bir soru, diğer yandan elimden geldiği ölçüde incelemeye çalışacağım, bu konudaki Yotube videomu da izleyebilirsiniz kanalımdan.

Mutluluğun bir tarifini yaparak başlayalım isterseniz, benim görüşüme göre mutluluk kişinin kendisi ile olan ilişkisinden kaynaklanır ve kendisiyle iyi bir ilişkisi olan kişi mutludur.

Her ne kadar bir toplum içinde yaşıyor olsak da en çok kendimizle zaman geçiriyoruz ve düşüncelerimiz aracılığı ile kendimizle konuşuyoruz, dolayısı ile kendimize neler söylediğimiz de mutluluğumuz üzerinde belirleyici oluyor. Kendimi destekliyorsam, sözcüklerim sevgi içeriyorsa işim kolaylaşıyor.

Mutluluğun bir başka tarifi de gerçekleşen ile beklenti arasındaki farkın küçük olması, beklentilerim gerçekleştiğinde mutlu oluyorum. Gerçekleşen benim kontrolümde olmadığına göre beklentilerimi gerçekçi şekilde belirlersem işim kolaylaşıyor. Diğer yandan bunu lütfen beklentisizlik veya hayal kurmamak ile karıştırmayın. Her şeyi bir denge kavramı içinde ele almaya çalışıyoruz, dolayısı ile elbette hayallerimiz de olacak.

Yeni kitabımın baş kısmında anlattığım üzere mutlu olmanın en kesin yolu ise anda kalmak, etraftaki kedilere şöyle bir bakın, genel olarak nasıl mutlular değil mi, pek çok hayvan gibi onlar da anda kalarak yaşıyorlar, yani bir sonraki saati, günü ve haftayı düşünerek yaşamlarını içinden çıkılmaz bir hale getirmiyorlar, bunu sadece bizler yapıyoruz.

Anda kalma felsefesine bir isim verecek olursak şimdi ve burada ol diyebiliriz kısaca, çok istisnai örneklerin dışında şimdi ve burada olduğunuzda anda kalırsınız ve sorun edecek bir şey olmadığından mutlu da olabilirsiniz. Sorun olarak gördüğümüz şeylerin veya bizi mutsuz eden şeylerin %99’u gelecekte olacağından kaygı duyduğumuz şeylerdir.

Dolayısı ile endişelerini kontrol altına alıp anda kalma sürelerini uzatan kişi her zaman mutluluğa bir adım daha yakın olur.

Konu geniş, bu konudaki Youtube videomu da izlemenizi öneririm.

Sevgi ile kalın.