İNANMAYA DEVAM ET, BEN SANA İNANIYORUM

İNANMAYA DEVAM ET, BEN SANA İNANIYORUM

Bir süre önce Tom Hanks’in başrolünde oynadığı Kral için Hologram filmini izledim. Forest Gump filminden beri büyük hayranlık duyduğum Tom Hanks’in bütün filmlerini izlemeye çalışıyorum. İşin keyfini kaçırmayacak boyutta filmin çok kısa bir özeti ile başlamak istiyorum.

Tom Hanks bir elektronik firmasında satışçı olarak çalışmaktadır, mesleğinde başarılı olduğu dönemler geride kalmış, yöneticisinin gözünden düşmüş ve kızağa çekilmiş bir halde bir şekilde emekliliğini beklemektedir. Diğer yandan; yeni boşanmıştır ve kızının üniversiteye gidebilmesi için gerekli masrafları boşanma anlaşmasına göre karşılaması gerekmektedir. Ortada böyle bir para yoktur, kızı bir kafede garsonluk yapmakta ve annesi tarafından babasının işe yaramaz birisi olduğu konusunda zaman zaman dolduruluşa getirilmektedir.

Pek iyi bir başlangıç noktası sayılmaz değil mi? Hepimiz zaman zaman hayatta böyle durumlar ile karşılaşabiliyoruz. Suudi Arabistan’da büyük bir satış işi vardır, Tom Hanks başarılı olamayacağını düşünen yöneticisini ikna ederek yabancısı olduğu topraklara seyahat eder. Eğer bu satış işini kotarabilirse hem imajını biraz toparlayacak hem de alacağı prim ile kızının üniversite masraflarını karşılayabilecektir.

Başlangıçta işler istediği gibi gitmez, diğer yandan Tom Hanks kendisine ve küçük ekibine inanmaya devam eder, elinden geleni yapar, düşer ama ayağa kalkar ve devam eder. Sonunda, işte artık filmin bu kısmını anlatmayayım. Mutlu son ile biten güzel bir film. Ama filmden aklımda kalanları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikli olarak kişinin kendisine inanması önemli, ne olursa olsun yapabileceğine dair bir inanç eşlik etmeli mümkünse herkesin hayatına. Bu pek çok şeyi mümkün kılan tek şey belki de.

Sonra şunu anlamak gerekiyor hayat bize ikinci ve üçüncü şanslar vermek konusunda cömert aslında, bunu görebilmek gerekiyor. Biraz sabırlı olmak şart, bunun için de bilgi ve deneyim önemli elbette, gerçek hayat bilgisi ve deneyimi.

Ayrıca bazen bir şey değişince her şey değişiyor. Bu bazen iş alanında bir gelişme, bazen aşk hayatında açılan bir kapı, bazen bambaşka bir sürpriz olabiliyor.

En güzel günler henüz yaşanmamış olanlar, biz geleceğe umutla baktığımız sürece.

Filmin sonunda Tom Hanks kızına bir mail atıyor, inanmaya devam et, çünkü ben sana inanıyorum. Evet sayfamızın sevgili okurları, yapabileceğinize inanıyorum, sizler de lütfen kendinize inanın. İnanç, çalışmak ve olumlu düşünmek başarmanın “sihirli” formülüdür.

Sevgi ile kalın.

Not: Eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş