İNANDIĞIN KADAR MUTLU OLABİLİRSİN


Gençliğimde bir dönem uzun bir süre mutluluk var mı yok mu diye sorguladım, büyüdükçe ben inansam da inanmasam da mutluluğu yakalayan insanlar tanıdım. Sırlarını sorduğumda bana “sır yok, inandığın kadar mutlu olabilirsin, mutluluğa inanmaya başla” dediler ve mutluluk yolculuğum başladı. Yolculukta gördüm ki mutluluğa ne kadar çok inanırsan o kadar çok var ediyorsun hayatında.
Bir koç ve yazar olarak mutluluk üzerine basit araştırmalar ve gözlemler yapmayı, sonra da bulgularımı paylaşmayı seviyorum. Uzun süreli ve nispeten daha kalıcı mutluluk halleri ilgimi daha çok çekiyor. Bu anlamda mutluluğun, tüketilmeden önce üretilmesi gereken bir şey olduğunu düşünüyorum. Üretmek için de önce mutluluğa inanmak gerekiyor.
Nereden başlamak gerek peki? Bence en güzel yöntem bir hayalle başlamaktır. Koçluk çalışmalarının başlangıcında danışanlarımın hayallerini dinlerim, hayal kurmak mutluluğa inanmanın önemli bir aşamasıdır. Bugün sizlerden öncelikle bir hayal kurmanızı rica ediyorum, yakın gelecekte örneğin 3 ay sonraya dair bir mutluluk karesi anlatın yazılı olarak, sonra bir zarfa koyun, ağzını kapatın ve bir süre unutun.
İkinci olarak hayatınızda en mutlu olduğunuz dönemi bulmanızı ve o dönemde genel olarak neler yaptığınızı, size nelerin mutluluk verdiğini düşünmenizi ve yazmanızı istiyorum. Belki bu çalışma bazı çağrışımlar yaparak mutluluğa olan inancınızı yeniden tazeleyecektir.
Üçüncü olarak bir liste yapmanızı rica edeceğim, tanıdığınız mutlu insanları listeleyin ve neden mutlu olduklarını yazın. Bakalım ortak noktalar bulabilecek misiniz, benim tanıdığım mutlu insanların ortak özelliği kendileri ile barışık olmaları, kendilerine ve içinde oldukları durumlara çoğu zaman espri ile yaklaşabilmeleri. Kendinize şu soruyu sorup cevabı üzerinde düşünün lütfen, bu ortak özelliğe ben sahip miyim, eğer sahipsem yeterince kullanıyor muyum veya sahip değilsem bu yönümü nasıl geliştirebilirim?
Son olarak da hayatın koşturmacası içinde nefes alabileceğiniz size huzur veren bir yer bulun, ben Suadiye sahilinde bir balıkçı barınağına giderim zaman buldukça, soğuk günlerde bile yolumu düşürürüm bir şekilde. Böyle bir yeriniz olsun, haftada bir saat olsa bile kendinizle baş başa kalın ve mutluluğunuz üzerine düşünün, mutluluk önemlidir ve düşünmeye değer.
Hiç birimiz mükemmel değiliz ama hepimiz benzersiziz. Mutluluk da öyle, mükemmel mutluluk yok ama kişiye özel benzersiz mutluluklar var. Bugün bir adım atın mutlulukla, ayağa kalkın, umutsuzlukları gömün ve yeni bir sayfa açıp devam edin. Hayat mutsuz olmak için çok kısa.
Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 + 11 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.