İNAN VE HAYAL KUR

İNAN VE HAYAL KUR

Robin Sharma beğenerek takip ettiğim bir kişisel gelişim uzmanı ve yazar, geçenlerde güzel bir sözüne denk geldim, benim tercümemle şöyle demiş; “inancını korkularından büyük tut ve hayallerin, endişelerinden büyük olsun.”

Bugün bu önemli konu hakkındaki düşüncelerimi kısaca sizlerle paylaşmak istedim. Hepimiz insanız, doğal olarak bazı korkularımız ve endişelerimiz var; bunların hiç olmadığı bir insana rastlamadım açıkçası. Cesaret dediğimiz şey de endişe ve korkunun olmaması değil, bunlara rağmen ilerlemekten ibaret benim görüşüme göre.

Bir Kızılderili hikayesine göre insanın içinde birbiri ile savaşan iki kurt vardır, bir tanesi iyiliğe dair, diğeri ise kötülüğe dairdir, hangisinin kazanacağını insan kendisi belirler, hangisini daha fazla beslersen o kazanır.

Bu bakış açısını seviyorum; hem inançlarımız var hem de korkularımız var, peki hangisi kazanacak, hangisini daha fazla besler isek o kazanacak. Yani inancımızı kuvvetli tutacak düşünce ve duyguları üretebilirsek, bakış açılarımızı bu şekilde seçersek, yapmak istediğimiz şey konusunda bilgi ve deneyimimizi artırırsak inancımız korkumuza üstün gelerek kazanacaktır. Bu durumda da istediğimiz şeyleri elde etmek kesinlikle kolaylaşır.

Hayaller ve endişeler arasında da benzer bir ilişki var; sürekli olumsuz senaryolara takılıp kalırsak hayallerimiz değil endişelerimiz galip gelecektir. Bu nedenle ne istediğinizi düşünün, ne istemediğinize dikkatinizi vermeyin diyorum.

Hayal kurmak ile hayalperestliği birbirine karıştırmayalım; hayalperest oturduğu yerden düşlediği şeyin gerçek olacağını zanneder, hayal kuran ise hayalini gerçekleştirmek için bir yerlerden başlar.

Daha fazla hayal kurmalı, bu hayalleri planlara çevirmeli ve imkanlarımız ölçüsünde adımlar atmalıyız. Geçenlerde yakın bir arkadaşım ile sohbet ediyorum; çok fazla param olsa dünyayı gezer, hiç görmediğim yerler görürüm ve bol bol fotoğraf çekip döndüğümde sergilerdim dedi.

Ona dedim ki; İstanbul’da ve Türkiye’de henüz görmemiş olduğun onlarca güzel yer var, oralardan başla, ikinci el bir fotoğraf makinesi al, resimlerini de instagramda paylaşır veya bir blog yazarsın. Bir yerlerden başlamış olursun; sonra bir gün bakmışsın dünya seyahatini de yaparsın.

Büyük hayaller kurun ama sizi hedefinize götürecek küçük adımlar atmaktan çekinmeyin.

Her hayal kendisini gerçekleştirecek inançlı ve umutlu bir insan bulur.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar