İLİŞKİLERİ YÖNETMEK


Koçlukta en çok üzerinde durduğumuz konuların başında ilişkiler konusu geliyor. Sonuçta hepimiz mevcut ilişkilerimizi daha iyi bir noktaya taşımak istiyoruz, yeni tanıştığımız insanlarla da güzel ilişkiler kurmak istiyoruz. Burada bir seans yapmıyoruz ama konunun özüne ilişkin düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Mevcut bir ilişkiyi nasıl daha iyi hale getirebiliriz sorusunun cevaplarını arayacağım. Sık yapılan hatalara ve bazı önerilere yer vereceğim, umarım keyifle okur ve arzu ederseniz hayatınızda uygularsınız.

Her şeyden önce insan karşısındakini kendisi gibi görme eğiliminde oluyor. Ben olsam böyle yapardım demek bir ilişkiyi düzeltmek için en doğru soru olmayabilir. Beklentilerimizi oluştururken karşımızdaki insanı kendimiz gibi kabul etmemeliyiz, çünkü beklenti ile gerçekleşen arasındaki fark mutluluğu belirliyor.

Yıllar önce ilk dersimizde Zerrin Hoca’nın söylediği şu sözler hala ilk günkü gibi kulağımda: Her insan ayrı bir gezegendir. Dolayısıyla belki de ilk yapmamız gereken karşımızdaki insanın farklı veya ayrı bir insan olduğunu içten bir şekilde kabul edebilmektir.

Daha sonra konuya biraz yukarıdan bakmalı ve olabildiğince dürüst bir şekilde şu soruya yanıt aramalıyız: Eşimle/sevgilimle/çocuğumla/patronumla/annemle ilişkimi daha iyi hale getirmek benim için neden önemli? Burada klasik bir cevap aramıyoruz, lütfen üzerinde düşünün.

Bir sonraki aşamada şunu düşünebiliriz: Hepimizin çok farklı güçlü yönleri ve başarıları var, ilişkiler alanında çalışmak isteyen pek çok kişinin iş hayatı inanılmaz başarılarla dolu veya tam tersi. Bir alanda kullandığımız bir beceriyi diğer alanda kullanmamıza engel olan şey nedir? Dolayısıyla ilişki alanı dışında güçlü olduğunuz yönleri düşünün ve bunları ilişkinizi daha iyi hale getirmek için kullanıp kullanamayacağınızı tartın.

Neleri farklı yapabilirsiniz? Bir konuda hep aynı şeyleri yaparsanız genellikle aynı sonuçları alırsınız, bugüne kadar denememiş olduğunuz ne var, farklı bir eylemi gerçekleştirin, sadece sıkıca sarılmak veya gülümsemek bile yeterli olabilir.

Karşımızdaki insan çok sevdiğimiz bir insan ise ilişkiyi daha iyi hale getirmek için atacağınız ilk adımlardan bir tanesi mutlaka ona sizin için ne kadar önemli olduğunu hissettirmek olsun. Bunu sözcüklerinizle ve eylemlerinizle yapabilirsiniz, ikisi birbirini desteklerse şüphesiz daha iyi olacaktır.

Kendinizi karşınızdaki insanın yerine koyun ve şu soruyu sorun lütfen: Eşimin/annemin/çocuğumun/patronumun yerinde olsaydım kendim hakkında ne düşünürdüm?

Empatiyi biraz genişletmek adına ilave sorularla devam edebilirsiniz, karşımdaki kişinin yerinde ben olsaydım şu anda hayattaki önceliklerim neler olurdu, ilişkimize dair ne isterdim?

Bu düşünsel süreçten sonra belirlediğiniz herhangi bir eylem adımı ile başlayın, emin olun hangisi ile başladığınız çok önemli değil, söz konusu sevgiyse önemli olmayacaktır.

Sevgi ile kalın.

Paylaş