İLİŞKİLERDE ŞÜPHE – KİME NE KADAR GÜVENMELİ?

İLİŞKİLERDE ŞÜPHE – KİME NE KADAR GÜVENMELİ?

İlişkilerde güven konusu çok önemlidir ve şüphe güveni içten yok etmeye başladı mı bir süre sonra işler iyice zorlaşır. Ben yeni tanıştığım insanlara karşı objektif bir tutum takınırım, yani ne çok fazla güvenirim ne de bir güvensizlik hissederim. Güven yüzde elliden başlar. Kişi davranışları ile bu güveni artırabilir veya azaltabilir.

Birisi ile yeni tanıştığınızda bu yöntemi uygulamanızı önerebilirim. Yüzde yüz güvenmek çok anlamlı gelmeyecektir, diğer yandan hiç güvenmemek için de bir neden yok. Tam ortadan başlayalım ve hareketlerine göre değerlendirelim.

Davranışlar sözlerden daha önemlidir. Bu nedenle ben yeni tanıştığım kişilerde de belli bir samimiyetimin olduğu diğer insanlarda da sözlerden ziyade davranışlara dikkat ederim. Davranışların ve sözlerin birbirini destekliyor olması çok önemlidir. Güven bence bu şekilde oluşur.

Burada bir parantez açıp kendine güven ve bu konu arasındaki bağlantıyı da söyleyeyim. Kendimize verdiğimiz sözleri tuttuğumuz zaman da kendimize olan güvenimiz gelişir, yani sözlerimiz ve davranışlarımız uyum içinde olduğunda.

Bir de üzerinden belli bir süre geçmiş olan ilişkilerde güven konusunun başka bir boyutu vardır. Acaba benim arkamdan iş çeviriyor mu konusu diyelim buna. Burada hukuktaki masumiyet karinesi geçerlidir. Yani ben elimde kesin kanıtlar olmadan kimse hakkında kötü düşünmem veya konuşmam.

Şüphe bir ilişkiyi zaman içinde tüketecektir. Bu nedenle varsayımlarla hareket etmek yerine doğrudan sormayı tercih etmeliyiz. Bir şeyleri anlamanın en iyi yolu sormaktır.

İlişkilerin temelinde güven vardır, güven bir ilişkinin temel direğidir, dolayısıyla elimizde kesin kanıtlar olmadan bu direği sallamak ilişkiye de büyük zarar verecektir.

Sevgi ile kalın.

Not: Mart ayı koçluk görüşmeleri için [email protected] adresine mail atarak randevu alabilirsiniz.

Paylaş