İLİŞKİLERDE DENGE

İLİŞKİLERDE DENGE

Son iki yazımızın konusu ilişkiler üzerineydi, bugün de bu konu ile devam edelim. İlişkiler üzerinde konuşalım.

Bir şekilde ilişkideki kişilerin kendi başlarına kalabilecekleri, kendi içlerine çekilebilecekleri ya da sadece sessizliğin tadını çıkarabilecekleri zaman dilimleri ve ortamlar olmalı, bu kısım çok önemli.

Birlikte olduğumuz insanların kusurlarına veya eksikliklerine odaklanmak yerine dikkatimizi aynı zamanda onların iyi yönlerine, pozitif kısımlarına da vermeliyiz.

Sevgi dolu bir diyalog içinde olmayı, sevgimizi dile getirmeyi ve göstermeyi becermeliyiz, bunu bilmeyen kişiler için de öğrenmek için harika bir dönem olduğunu düşünüyorum.

İletişimin temeli sanıldığının aksine konuşmak değil dinlemektir. İyi bir dinleyici misiniz?

Bunu özellikle soruyorum çünkü eğer iyi bir dinleyiciyseniz iletişim anlamında işiniz kolaylaşabilir. Karşınızdaki insanı dinlerken sadece kelimeleri değil, duyguları da hissetmeye çalışın.

Karşımızdaki insanı üzen ya da kıran sözlerden ve davranışlardan uzak durmaya çalışalım. Yine de ne kadar dikkat edersek edelim zaman zaman böyle durumlar yaşanabilir o zaman da olabilecek en kısa zamanda barışma yolunda çaba gösterelim.

Bir şeyleri biriktirip içimize atmayalım, ama iletişimde neyin ne zaman nasıl söylendiği önemlidir, bu nedenle olabildiği ölçüde karşımızdaki insanı kırmadan düşüncelerimizi dile getirelim.

Herhangi bir nedenle öfkelendiğimizde bir süre yalnız kalmaya ve sakinleşmeye gayret edelim.

İlişkilerde kirpiler benzetmesini duymuş olabilirsiniz. Birbirinize sıcaklık verecek kadar yakın duracaksınız ama dikenleriniz de birbirinize dokunup canınızı yakmamalı. Kirpi ikilemi olarak da adlandırılan bu husus sadece aşk hayatımızda değil tüm ilişki türlerinde arada yeteri kadar mesafe bırakmamız gerektiğini anlatıyor bize. Kişisel alana ve özgürlüğe saygı gösterilmesinin önemini gösteriyor. Mesafeyi açmak da üşümeye ve yalnızlığa neden olabilir. Her şeyin başı denge gördüğünüz gibi.

Sevgi ile kalın.

Paylaş