İLİŞKİ TESTİ

İLİŞKİ TESTİ

Dünkü yazımız aradığı gibi bir ilişkiye sahip olmayan kişiler içindi, bugün ise bir ilişkinin içinde olup bu ilişki ile ilgili bir karar almak isteyen kişilere yönelik bir yazı hazırladım. İlişkinize yönelik olarak bir tür test olarak düşünebilirsiniz.

Bazı sorulara cevaplar aramak ve bunu yaparken olabildiğince dürüst olmayı becermek gerekiyor. Bunun neticesinde de hangi yönleri iyileştirebileceğimizi bulmuş oluyoruz. Elbette iletişim bir ilişkinin en önemli parçaları arasında, bu nedenle tespit ettiklerimizi uygun bir dil ile partnerinizle konuşmanız işin en can alıcı kısmı.

O halde gelin sorulara geçelim.

Karşınızdaki insanın hayatında kapsadığını yer sizi tatmin ediyor mu? Can alıcı bir soru, değer verdiğimiz ölçüde değer görmek istiyoruz ve bu haklı bir talep.

Üçüncü kişiler ilişkinize dışarıdan müdahale ediyorlar mı, böyle durumları bir çift olarak nasıl idare ediyorsunuz?

Eğer ileride çocuk yapmayı düşünüyorsanız birlikte olduğunuz kişinin nasıl bir anne/baba olacağını tahmin ediyorsunuz? Kendi ailesi ile olan ilişkisi nasıl? Sorumluluk duygusu gelişmiş mi?

Birlikte olduğunuz kişiyle aynı zamanda çok iyi arkadaş veya dost olduğunuzu söyleyebilir misiniz? Bu soru şu açıdan da önemli, bir gün aranızdaki aşk ya da tutku azalırsa sahip olduğunuz diğer şeyler örneğin arkadaşlığınız, paylaşımlarınız bu ilişkiyi güzel bir şekilde sürdürmenize yeter mi? Birlikte zaman geçirdiğinizde eğleniyor musunuz? Görüşmediğinizde birbirinizi özlüyor musunuz?

Birlikte olduğunuz kişide en çok beğendiğiniz üç özellik hangisi ya da daha önce birlikte olduğunuz insanlardan nasıl bir farkı var? Sözleri ve davranışları uyum içinde mi? İletişiminiz nasıl, ilişki ile ilgili olarak aklınıza takılan konuları rahatça konuşabiliyor musunuz? Beraber olduğunuz kişinin sizi rahatsız eden davranışlarını ona söylediğinizde nasıl bir tepki alıyorsunuz? Tartışmaları hızlı bir şekilde tatlıya bağlıyor musunuz yoksa uzun süren küslükler oluyor mu?

İlişkinin içinde iken her iki taraf da aynı zamanda kendi alanını ve özgürlüğünü koruyabiliyor mu? Bu soru da önemli olanlardan bir tanesidir.

Maddi konularda anlaşabiliyor musunuz, harcamaları ne şekilde bölüşüyorsunuz? Birlikteyken kendinizi rahat, huzurlu ve mutlu hissediyor musunuz?

Soruları azaltmak veya çoğaltmak elbette mümkün, önemli olan bazı sorular ışığında kendimize karşı dürüst olarak cevapları düşünmek ve buna göre ilerlemek.

Sevgi ile kalın.

Paylaş