İLETİŞİMİN ÖNEMİ

İLETİŞİMİN ÖNEMİ

Hayatta en önemli şey iletişim denildiğinde itiraz etmiyorum; ben de iletişimin çok önemli olduğunu düşünenler grubuna dahilim açıkçası. Yaptığımız şirket eğitimleri belli bir konuda katılımcıların bilgisini artırmanın yanı sıra iletişimi destekliyor. İletişim içinde olduğumuzda çok farklı bir performans sergiliyoruz.

Bugün iyi anlaştığınızı düşündüğünüz insanları şöyle bir gözden geçirin, ilişkinizde neyin olduğunu düşünün, iletişimin birinci sırada yer aldığını görürsünüz. Güven bile aslında iletişimin bir parçasıdır, güveni iletişimle tesis ederiz.

Mutluluğun da iletişimle bir ilgisi var elbette, insan sosyal bir varlık ve en büyük ihtiyacı sosyalleşmek yani iletişim kurmak. Sosyal medyanın bu kadar popüler olmasının nedenlerinden birisi de bir tür iletişim kurma ve kendimizi ifade etme olanağı sağlıyor olması.

İletişim bu kadar önemli olduğuna göre işe hangi noktada başlamalı? Bence ilk adım kendimiz ile olan iletişimimizi geliştirmek olmalı, burada bir denge anlayışı içinde olmalıyız, kendimize sürekli olarak eksik yönlerimizi hatırlatıp kendimizi yerden yere vurursak iletişimimiz destekleyici olmayacaktır.

Mutluluk kişinin kendisi ile kurduğu iletişim tarzından kaynaklanıyor, gerçekleri görelim ama yapıcı olalım. Bir durumu değerlendirirken pozitif yönlerini de gözden kaçırmayalım. Kendinize gereğinden fazla yüklenmeyin lütfen.

Diğer insanlarla olan iletişimimizde de sorumluluğu eşit olarak üstlenmeye çalışalım, bu şekilde çözüme ulaşmak daha kolay olabiliyor. Ayrıca açık bir iletişimi tercih etmekte yarar var, ima etmek, espriye vurmak, dolaylı yaklaşmak çok tercih edilen yöntemler olmamalı.

Hayatta pek çok şey iletişime gelip dayanıyor; aile ilişkileri, sevgi ilişkileri, iş yapmak, satış yapmak, başarılı olmak bunlar hep iletişimle oluyor.

Networking diye bir kavram var biliyorsunuz, bir tür ilişkiler ağı olarak tarif edebiliriz, iletişim becerilerimiz oranında bu ağı büyütüp yararlanabiliyoruz.

Artık öyle bir çağa geldik ki en önemli özellik iletişim becerisi oldu; iletişimi artırmanın en iyi yöntemi de yeni insanlarla tanışmak, sohbet edecek güzel konular bulmak, dinlemeyi öğrenmek, doğru soruları sorabilmek. Koçluk dinlemeyi ve soru sormayı teşvik ettiği için bu anlamda güzel bir destek.

Hepimize daha iyi iletişim kuracağımız güzel günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar