İLETİŞİMİN ÖNEMİ

İLETİŞİMİN ÖNEMİ

İletişim dediğimizde ben konuyu ikiye ayırmayı tercih ediyorum; kendimizle olan iletişimiz ve diğer insanlarla olan iletişimimiz şeklinde. Kendimizle olan iletişimimiz ile başlayalım.

Mutluluğumuzu en çok etkileyen faktörlerden bir tanesi de kendimizle nasıl bir iletişim kurduğumuz; kendimize söylediklerimiz, kendimize karşı affedici olup olmadığımız, hatalarımıza nasıl yaklaştığımız önem kazanıyor.

Ayrıca kendisi ile iletişimi iyi olan ve mutlu kişilerin diğer insanlarla olan iletişimlerinde de daha başarılı olduklarını gözlemliyorum, bu nedenle iletişim konusunda ilerlemek istiyor isek öncelikle dönüp kendimizle olan iletişime bakmamız gerekiyor.

Daha sonra da diğer insanlarla olan iletişimimiz geliyor. Yaşamın kalitesini belirleyen unsurlardan birisi de kurduğumuz ilişkiler ve iletişim. Eğer güzel ve güçlü ilişkileriniz var ise yaşamdan keyif almak kolaylaşıyor veya desteğe ihtiyaç duyduğunuz dönemlerde işiniz kolaylaşıyor.

İletişim dediğimizde söylediklerimiz ve söylemediklerimiz bir bütün; düşündüklerimizi söyleyebildiğimiz, kendimizi çekinmeden ifade edebildiğimiz ilişkileri daha çok seviyoruz.

İletişim her ne kadar çocuk yaşlarda gelişmeye başlayan bir beceri olsa da ben zaman içinde öğrenilebileceğini ve geliştirilebileceğini düşünüyorum.

Bu konularda okuyabileceğiniz veya izleyebileceğiniz çok sayıda kaynak var. Ayrıca çevrenizde mutlaka iletişim anlamında takdir ettiğiniz kişiler de vardır. Bu kişilerle zaman geçirerek ve onları gözlemleyerek de mesafe kat edebiliriz.

Ülke olarak en çok iletişime ihtiyaç duyuyoruz aslında. Bunun gelişmesi için de önyargılarımızı bir kenara bırakmak gerekiyor. Bu önyargı konusu çok geniş kapsamlı, onu da ayrı bir yazı kapsamında ele alırım.

Sevgi ile kalın.

Paylaş