İLETİŞİM VE ÖZGÜVEN

İLETİŞİM VE ÖZGÜVEN

Bir insanın özgüveni yüksekse ve iletişim becerileri iyiyse o insanın yaşamda pek çok şeyi başarabileceğine inanırım. Bu nedenle çalışmalarımda bu konular üzerinde dururum, ayrıca yazılarımda bu konuları sık işlerim. Bugün biraz iletişimden bahsetmek istiyorum.

Diğer insanlarla iyi bir iletişim kurabilmenin ön şartı kişinin kendisi ile iyi bir iletişiminin olmasıdır, burası güzel bir başlangıç noktasıdır. Geçtiğimiz günlerde yayınladığım dört anlaşma yazısında bahsettiğim gibi, bütün gün kendinize neler söylediğiniz çok belirleyicidir.

Kendisini seven, saygı duyan ve değer veren bir insanın iç diyalogları yapıcı ve destekleyicidir. Kendinize kızdığınızda bunu özellikle aklınızda tutmaya çalışın lütfen.

Bunun tam tersi ise sürekli şikayet etmek ve endişe etmektir, bu ikisinin herhangi bir sorunu çözdüğü görülmemekle birlikte zaman zaman bu tuzağa düşebiliriz.

Şimdi geldik ikinci aşamaya, yakın zamanda yayınladığım byron katie’nin work çalışmasını içeren bir yazı vardı, bir ilişkide değişimi bizim başlatabileceğimize dair. Bu çalışmanın benim de katıldığım ana fikri kabaca şu şekildedir: Görmek istediğiniz değişimi siz başlatın. Almak ve vermek arasındaki dengeyi düşündüğünüzde bunu kaybetmemek şartıyla siz de karşınızdaki insanlara değer verin ve saygı gösterin. Bu iletişimin temel taşıdır.

Diğer insanlar her şeyi unutabilirler ama onlara nasıl hissettirdiğimizi unutmazlar, bu nedenle iletişimde iyi hissettirmek gerçekten çok önemlidir.

Ayrıca çözüm odaklı bir yaklaşım sergilemek önemlidir. Elbette kırmızı çizgileriniz olmalıdır, bunun dışındaki durumlarda ise esnek olabilmek pek çok konuyu çözmemizi sağlayabilir. Çözüm odaklı olmak ile ilgili olarak ayrı bir yazı kaleme almaya çalışırım, bu konu iletişim açısından da çok önemlidir.

Tavrımız da iletişim açısından oldukça belirleyicidir, karşımızdaki insanı gerçekten dinliyor muyuz, ona önem verdiğimizi hissettirebiliyor muyuz, bir güven ilişkisi tesis edebiliyor muyuz, işte bütün bu konular iletişim açısından oldukça önemlidir.

İletişim aslında bağ kurmaktır, her gün bağ kurmak ve bağları güçlendirmek için çok sayıda fırsat ile karşılaşırız, elimizden gelenin en iyisini yaptığımızda hayatımız olumlu anlamda değişecektir.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar