İLETİŞİM İLETİŞİM İLETİŞİM

İLETİŞİM İLETİŞİM İLETİŞİM

İçinden geçtiğimiz değişik süreçte iletişimin öneminin daha da arttığını gözlemliyorum. Biliyorsunuz iletişimde vücut dili ve ses tonu kelimelere kıyasla daha etkilidir. Yüz yüze iletişim sınırlandırıldığı için bu dönemde daha çok zoom ve skype gibi programlar üzerinden ya da whatsapp veya facetime görüntülü konuşma özelliği ile iletişim kuruyoruz. İletişim bir ihtiyaç ve bu ihtiyacımızı sınırlı bir şekilde bile olsa devam ettirebiliyor olmak önemli.

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi teorisini duymuş ve meşhur üçgeni (piramiti) görmüşsünüzdür. Bu teoriye göre üçgenin alt kısımlarında insanın temel ihtiyaçları yer alır, üçgenin üst kısımlarında ise sosyal ihtiyaçlar ve kendimizi geliştirmek gibi öğeler vardır. Son zamanlarda yapılan bazı araştırmalar aslında insanın sosyal bir varlık olmasından hareketle iletişim başta olmak üzere sosyal ihtiyaçların da besin ve güvenlik gibi temel ihtiyaçlar arasında yer alması gerektiğini gösteriyor.

İnsanın arayabileceği dostlarının olması gerçekten harika bir şey, içinde olduğumuz dönemde bu tip manevi varlıklarımızın en az maddi varlıklar kadar kıymetli olduğunu tekrar fark ettik.

Geçen gün bir başka yazıda bahsetmiştim; duygusal dayanıklılığınızı artırabilecek iki tane basit yöntemden bir tanesi teknolojiyi kullanarak iletişim ve sevgi ihtiyacınızı olabildiği ölçüde gidermeye çalışmak. Daha fazla iletişim kurun, ama konuştuğunuzda salgın ve tedbirlerden değil güzel şeylerden bahsedin.

Kendinizle olan iletişiminizi de ihmal etmeyin lütfen. Her zamankinden daha fazla kendimizle baş başa kalıyoruz. Düşüncelerimiz aracılığı ile kendimizle konuşuyoruz. Kendinize olabildiği ölçüde şefkatli yaklaşmaya çalışın.

Mutluluğumuzu en çok etkileyen faktörlerden bir tanesi de kendimizle nasıl bir iletişim kurduğumuz; kendimize söylediklerimiz, kendimize karşı affedici olup olmadığımız, hatalarımıza nasıl yaklaştığımız önem kazanıyor.

Aynı evin içinde birlikte çok zaman geçirdiğimiz insanlarla da sevgi dolu bir diyalog içinde olmayı, sevgimizi dile getirmeyi ve göstermeyi becermeliyiz, bunu bilmeyen kişiler için de öğrenmek için harika bir dönem olduğunu düşünüyorum.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar