İLERİ BİLDİRİM

İLERİ BİLDİRİM

Geçenlerde bankacı olan bir dostum ile iş yaşamı ve özel yaşam arasındaki benzerliklerden bahsederken ileri bildirim konusu gündeme geldi, bunu hayatımda ne şekilde uyguladığımı anlattım, bu konuda daha önce bir yazı kaleme almıştım, onu biraz güncelleştirerek tekrar sunmak istedim.

Kurumsal iş hayatında daha sık kulağımıza çalınan ifade, geri bildirimdir. Günün önemli bir kısmını iş ortamında geçirdiğimiz için iş hayatında kullanılan terimler ve içerikleri hayatımızın diğer alanlarını da etkiler. Koçluk yaparken ben danışanlarıma ileri bildirim yapmalarını öneriyorum. Bu biraz da daha önce başka bir yazıda kaleme almış olduğum TGROW modeline benziyor. TGROW modelinde öncelikle bir konu belirliyorsunuz, daha sonra bu konuya dair bir hedef oluşturuluyor, mevcut durum tespit edildikten sonra bizi hedefimize götürebilecek olan seçenekler masaya yatırılıyor ve son olarak da bu seçeneklerden en önce hangisini uygulayacağımıza karar veriyoruz.

Başlamak için öncelikli olarak bir durum tespiti yapın, bugün itibarıyla yaşamınızın farklı alanları itibarıyla durum nedir? Daha sonra 2019 yılında neler olmasını istediğinizi, hayallerinizi ve hedeflerinizi yazın. En son olarak da bugünden itibaren hayallerinize ulaşmak için 2018 yılının kalan döneminde neleri farklı yapacağınızı, nasıl bir yol izleyeceğinizi not alın lütfen.

Buna ileri bildirim adını veriyorum, geçmişe dair bir şey yok, 2018 ilk yarı performansınızı sorgulamadım, suçlama yok, kim yaptı yapmadı, neden oldu olmadı yok. Bütün bakış açımız bugünden hareketle gelecekte yer alıyor.

Geçmiş performansım da benim için çok önemli diyorsanız 2018 yılının ilk yarısından aldığınız dersleri sıralayın, ama sadece o kadar.

Hepimiz baktığımız yöne doğru ilerleriz, ağırlıklı olarak geçmişe bakarsanız geleceğiniz ve geçmişiniz büyük ölçüde birbirine eşitlenir.

Geleceğe bakarsanız, odaklanmayı başarırsanız, farkındalıklarınızı eyleme dönüştürürseniz farklı bir geleceğin kapılarını açarsınız.

Ve unutmayın, bütün önemli değişimler içeriden başlar, değişim geçmişte yapılamaz, sadece gelecekte yapılabilir, bu nedenle ileri bildirim önemlidir.

Farkındalıklarınızı eyleme dönüştüreceğiniz güzel bir hafta diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Paylaş