İKNA SANATI

İKNA SANATI

Ünlü filozof Aristo ikna konusu gündeme geldiğinde başarıyı üç faktörle açıklarmış. Bunlar pathos, ethos ve logos kelimeleri olurmuş. Anlamları ise duygulara hitap etmek, güven vermek ve mantıklı konuşmak.

İletişim çok önemli bir beceri, ikna sanatı da iletişimin alt başlıklarından bir tanesi. Dolayısı ile iletişim sırasında karşınızdaki insanın duygularına hitap edebiliyorsanız onu ikna etmek anlamında önemli bir avantaj elde ediyorsunuz. Benzer şekilde siz ikna edildiğinizde de genellikle karşınızdaki insan duygularınıza hitap etmeyi başarmış oluyor genellikle. Reklamlarda da insanların duygularına yönelik hikayeler kullanılması bu nedenle oluyor.

İkinci konu ise güven konusu. Güven duyduğumuz insanların bizi ikna etmeleri daha kolay oluyor. Dolayısı ile birisini ikna etmek istiyorsak o insanda güvenilir bir izlenim bırakmamız önemlidir. İkna edilecek konu ile ilgili olarak bilgiye sahip olmak da bu yüzden avantaj sağlar. Reklamlarda halkın güvendiği kişilerin oynatılmak istenmesi de bu yüzden.

Siz nasıl insanlara güveniyorsunuz? Bu sorunun cevabı önemlidir, benzer şekilde insanların size güvenip ikna olması için güzel ipuçları verecektir.

Duygularımıza hitap eden ve güvenimizi kazanan insanları çoğu zaman samimi ve doğal da buluruz, dolayısıyla samimiyet ve doğallık da önemli hasletlerdir.

Üçüncü konu ise mantığa hitap etmektir. Birisi size bir öneri getirdiğinde bu öneri hem duygularınıza hem de mantığınıza hitap ederse, yani kalbinize ve aklınıza aynı anda yatarsa işte o zaman o öneriyi kabul edersiniz. İlişkiler konusunda da bu şekilde düşünebiliriz, karşımızdaki insana karşı duygular beslediğimizde ve aynı zamanda mantıken de doğru insan olabileceğini düşündüğümüzde güzel bir ilişki başlayabilir.

Bütün bunlara ilave etmek istediğim bir husus da kişinin öncelikle kendisini ikna etmesidir. Siz ikna etmeye çalışacağınız insanın yerinde olsaydınız kendi önerinize ikna olur muydunuz?

Ayrıca kendinizin genel olarak bir şeye nasıl ikna olduğunuzu da düşünün lütfen. Bu işin bir dengesi var; bir insanı bir şeye ikna etmek için çok fazla üzerine gitmek de doğru olmayabilir, onun aklında varsa zaten ikna olacaktır diye düşünmek de yetersiz olabilir, bunun arasında bir yerde herkes kendi tarzına uygun ikna noktasını bulmalıdır diye düşünüyorum.

İkna aslında bir tür sanattır ve bu sanatı iyi icra eden insanlar her zaman bir avantaja sahip olacaklardır.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar