İHTİYAÇLARIMIZ VE MUTLULUK – SEVGİ VE AİT OLMA ÜZERİNE

İHTİYAÇLARIMIZ VE MUTLULUK – SEVGİ VE AİT OLMA ÜZERİNE

Mutluluk için ihtiyaçlarımız hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Altı tane temel ihtiyacımız var:

Netlik, kesinlik ve konfor ihtiyacı; farklılık ihtiyacı; sevgi ve bağlılık ihtiyacı; kendini özel hissetme ihtiyacı, büyüme gelişme ihtiyacı, katkı sağlama ihtiyacı.

Bugün biraz kısaca sevgi ve bağlılık ihtiyacı ile ait olma kavramından bahsetmek istedim.

Sevgi ve bağlılık ihtiyacının ana fikirlerinden bir tanesi ait olmaktır, bir başkası karşılık beklemeden sevgi vermektir.

Hepimiz belli ölçülerde ait olma ihtiyacı duyarız, bir aileye, arkadaş grubuna, takıma, bir topluma, bir ülkeye; bu bizim mutluluğumuza önemli katkıda bulunur.

Çünkü sevgi ve bağlılık ihtiyacında biz duygusu vardır, kendini özel hissetme ihtiyacında ise ben duygusu hakimdir.

Bu ikisi arasında bir denge kurmayı öğrenmeliyiz, ikisi bir arada var olabilir, ideal denge 50-50 değildir, bu kişiden kişiye değişebilir, 40-60 da olabilir, 30-70 de olabilir.

İlk dört sırada yer alan temel ihtiyaçlarımızı giderdiğimizde belli ölçülerde bir mutluluğu yakalarız. Sonra da sıra yaşam amacı ile ilgili olan diğer ikisine gelir.

İnsanın hayatını yönetmesi, hayatının sorumluluğunu alması, farkındalığını artırması diyorum hep yazılarımda, işte buna başlarken insan neyi niye yaptığını bilmek durumundadır, temel ihtiyaçlarımız ile ilgili bilgi sahibi olmak bize bunu sağlar.

Bir de küçük ipucu vererek yazımı sonlandırmak istiyorum.

Sevgiyi en çok ne zaman hissedersiniz, alınca mı verince mi? Genelde insanlar alınca daha çok hissedeceklerini düşünürler.

Tam tersi geçerlidir çoğu zaman, sevginizi karşılıksız olarak gösterdiğinizde sevgi ihtiyacınızın büyük bölümünü giderebilirsiniz.

Sevgi ile kalın

Paylaş

Önerilen Yazılar