Hafta içi bir süredir görmediğim Bilge’yi ziyarete gittim, yanımda huzur ile ilgili yeni yazılarımın bir çıktısını da götürdüm. Beni görünce çocuklar gibi sevindi, kollarını kocaman açarak beni kucakladı, “özlettin kendini yine evlat” dedi, Ceyda’nın telefonundan okudum yazılarını ama yanında getirmen iyi olmuş.

Ceyda Hanım ile bahçede oturuyorlardı, bana çay ve incir ikram ettiler ve biraz sohbet ettik. Kitaptan sonra bir yazıda bahsetmiştim, Bilge ile Ceyda Hanım evlendiler ve artık birlikte yaşıyorlar. Ceyda Hanım’ın ilk evliliğinden bir oğlu var, Uluç, benimle aynı yaşlarda, o da koçluk yapıyor.

Sohbetimizde konu döndü dolaştı mutluluğa ve huzura geldi, Bilge bana huzurlu olup olmadığımı sordu, ben de üzerinde çalıştığımı söyledim.

“Yeni kitap çalışması nasıl gidiyor?”

“Huzur üzerine bir kitap yazıyorum, önümüzdeki hafta ilk taslağını editörümle paylaşmayı düşünüyorum, en çok huzura ihtiyaç duyuyoruz bu aralar”

“İçsel huzuru da anlat, bu hedefe varmaktan ziyade yolculuktan keyif almayı öğrenmektir, hayat bir yolculuktur, hedef değildir” dedi.

“Ben biraz hedef odaklı bir insanım” diye cevap verdim.

“Söylediklerimi düşün ve uygulamaya çalış, öğreneceksin” diyerek gülümsedi.

Ceyda Hanım konuşmamıza dahil oldu:

“İçsel huzur olmadan mutluluğu yakalamak zor, sürekli istek ve hedef peşinde koşmak yorar insanı, ben Bilge’nin huzurunu çok seviyorum.”

“Biliyorum, inşallah ben de bir gün o seviyeye gelirim”

Bilge bana döndü ve “her şey bir bakış açısıdır, bilgelik ve huzur da buna dahil” dedi. “Aynı yere bakarız ama sen farklı bir şey görürsün, ben daha farklı bir şey görürüm.”

“Bakış açımı nasıl değiştirebilirim?”

“Bilge kedinin hikayesini örnek al. Bir gün kuyruğunu kovalamaktan vazgeçmiş, istediği yöne gitmiş, bir bakmış ki kuyruğu da kendi peşinden geliyor.”

Kendine ve hayata daha fazla güvenmelisin, güven her zaman her şeyi değiştiren tek şeydir, buna bakış açıları da dahildir.”

“Bunu düşüneceğim” diye cevap verdim.

Biraz da havadan sudan bahsettik. Ceyda Hanım ile birbirlerine çok yakışan bir çift oldular. Henüz Uluç ile tanışmadım ama onunla da ortak noktalar bulacağımıza eminim. Yakında tekrar geleceğimi söyleyerek yanlarından ayrıldım. Hepinize selam söylememi istediler.

Sevgi ile kalın.

Not: Bilge ile hikayelerimizin yer aldığı dördüncü kitabım Senin Olan Sana Gelir’e D&R mağazalarından ve diğer kitapçılardan ulaşabilir, internet siteleri üzerinden sipariş verebilirsiniz.