İÇSEL DENGE VE HUZUR

İÇSEL DENGE VE HUZUR

Denge konusunda çok sayıda yazı yayınlamış olmama rağmen özellikle içsel denge konusunda yeni bir yazı yazmamı isteyen bir okuyucumu kıramadım, işte içsel denge ile ilgili yeni yazım. Bu arada lütfen bu konuda Huzur ve Bilgelik Defteri isimli kitabımı da okuyun fırsat bulduğunuzda.

İçsel dengenin pek çok boyutu var, bunlardan bir tanesi kişinin düşünce, söz ve eylemlerinin uyum içerisinde olması; düşündüklerimi ifade edebildiğimde ve söylediğim şeyleri yaptığımda içsel dengemi koruyabiliyorum.

Bir diğer konu para ve zaman yönetimi ile ilgili boyut. Parayı yönetmeyi öğrenmem şart, olmazsa olmaz bir koşul, hayatımızda her gün para ile ilişkimiz oluyor, bu nedenle artıda olmak önemli, borç enerjisi içsel dengemizi bozmaya en büyük aday.

Zaman yönetimi de benzer şekilde içsel denge açısından önemli; zamanımı yönetemediğimde, kendime günde bir saat olsun zaman ayıramadığımda içsel dengeyi bulmak ve korumak zorlaşıyor.

Bir de anda kalmak konusu var; anda kalmayı başarabildiğimiz oranda içsel denge anlamında avantaj elde ediyoruz. En azından geleceğe dair endişelerimizi azaltabildiğimiz ölçüde huzurumuz artıyor.

İçsel denge ve huzur birbirine çok yakın kavramlar; huzurlu olmak istiyorsanız içsel dengenizi korumanızı öğrenmeniz şart.

Konunun bir de sabırlı olmak ile ilgili boyutu var, sabırsız ve aceleci olduğumuzda, bir şeylerin olması veya hemen olması gerektiği konusunda ısrar ettiğimizde dengemiz bozulabiliyor.

Huzurlu insanlarla zaman geçirmek konusunu da önemsiyorum, belli ölçülerde birbirimizden etkileniyoruz, bu nedenle çevrenizdeki kişileri de gözden geçirmenizi öneririm. Hatta ilişkileriniz anlamında bir düşünün bakalım, hangi ilişkileriniz sizi içsel dengenize yaklaştırıp hangileri uzaklaştırıyor.

Son olarak da şunu söylemek isterim; içsel denge demek sürekli ermiş kişi gibi dolaşmak demek değil, bir olay olduğunda yapmanız gerekeni yapar söylemeniz gerekeni söylersiniz, sonra da merkezdeki sakin yerinize çekilirsiniz, bu merkez içinizdedir. Denizin yüzeyi dalgalanabilir ama derinlerde genellikle sakinlik vardır.

Yarın yayınlayacağım yazı da bu konu ile ilgili, onu da okumanızı rica ediyorum.

Sevgi ile kalın.

Not: Bu ve benzeri konularda destek almak için [email protected] adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Paylaş