İÇİNDEKİ IŞIĞI FARKETMEK


3 yıl önce koçluk okulunda iken bana ne olmak istediğimi sormuşlardı, ben de motivasyon konuşmacısı olmak istiyorum diye cevap vermiştim, daha sonra bire bir koçlukta ve yazı konusunda daha iyi olduğumu görünce bu konu geçici olarak rafa kalktı. Diğer yandan güzel motivasyon konuşmalarını fırsat buldukça izlemeyi seviyorum. Bugünkü yazımın konusu böyle bir konuşmadan alıntıdır. 2014 Dünya konuşma şampiyonu Dananjaya Hettiarachci’nin “I see something” isimli konuşması (Youtube’dan izleyebilirsiniz).
“Hepimiz özeliz peki sizi özel yapan şey nedir? Özeliz, ama diğer yandan bir çiçek gibi kırılganız, kırıldığınızda özel olduğunuzu hatırlamak zordur. 17 yaşımda tutuklandım, annemden çok korkardım, duygusal bir kadındır, gözlerime baktı, annemin ağladığını gördüm, daha iyi bir insan olmanı istiyorum dediğinde hayatımı değiştirmeye karar verdim.
Bu kararı aldıktan sonra bazı insanlarla tanıştım, bana baktılar ve “sende bir şey görüyorum ama ne olduğunu bilmiyorum, beraber çalışırsak belki bulabiliriz” dediler. Konuşmayı sevdiğimi keşfettim.
Bir ara işsizdim, eşime benimle niye evlendin diye sorardım, “sende bir şey gördüm, ne olduğunu bilmiyorum” dedi, ondan da koşulsuz sevgiyi öğrendim.
Hayatım boyunca çok kırıldım, tıpkı narin bir çiçek gibi, ama insanlar beni hep yeniden birleştirdi, ayağa kalkmama yardımcı oldu.
Hayatınızda güzel insanlar varsa içinizdeki ışığı görürler, sizin de fark etmenizi sağlarlar ve sizi bir şekilde ayağa kaldırırlar.”
Konuşma özetle bu şekilde, fırsatınız olursa 7-8 dakikanızı ayırıp izlemenizi isterim. Beni çok etkiledi açıkçası. Kendi hayatımı düşündüm, özellikle 16 yaşımdan 40 yaşıma kadar olan dönemde hepimizinkine benzeyen zor dönemler geçirdim, birileri içimdeki ışığı fark etti, bana da gösterdi ve ayağa kalkmama yardımcı oldu. Onlara sizin huzurunuzda teşekkür ediyorum.
Sizin hayatınızda da bu şekilde yer alan insanlar olmuştur. Sizde mutlaka birilerinin ayağa kalkmasına, içindeki ışığı bulmasına yardımcı olmuşsunuzdur.
Bir açıdan çok şanslıyım, koçluk yaparken tam olarak yaptığım şey bu aslında, insanların gözlerine bakıp onların göremediklerini görüp sonrasında biraz destekle içlerindeki ışığı fark etmelerini sağlıyorum, hepimizin çatlakları var, ışık içeri ancak böyle sızabilir (L. Cohen).
Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.