İÇİMİZDEKİ SABOTAJCIYI SUSTURMAK


Son beş haftada düzenlediğim hafta sonu görüşmelerinde yaklaşık 100 kişi ile tanıştım ve sohbet ettim. Benim için çok güzel bir deneyim oldu, güzel farkındalıklar edindim. Katılan herkese teşekkür ederim.

Görüşmelerde tespit ettiğim bir hususu hepinizle paylaşmak istedim, benzer bir durumda iseniz muhtemelen güzel bir başlangıç noktası olacaktır.

Kendi içimizde bir sabotajcı var, kendisini bazen iç sesler olarak ortaya koyuyor. Yapamazsın, başaramazsın, denedin olmadı bak ne gerek var şeklinde yaklaşımlar ile bizi konfor alanımızda tutmaya çalışıyor. Biz de bazen ona inanıp destek olmaya başlıyoruz, bir süre sonra evet ya ne gerek var otur yerine durumuna geri dönüyoruz.

Kendimizi olduğumuzdan aşağı görmek, kendimizi azarlamak, olumsuz sıfatlar takmek motivasyonumuzu azaltıyor. Bu noktada yapabileceğimiz bazı şeyler var, yazımda kullanabileceğiniz iki yöntemi sizinle paylaşacağım.

Öncelikle elinize bir defter kalem alın ve kendinize söylediğiniz olumsuz sıfatları, yakıştırmaları not alın. Sonra bunları üçüncü bir kişi size söylüyormuş gibi düşünüp olası savunmanızı yazın.

Örnek olarak kendinize çok sık beceriksiz dediğinizi varsayalım, tanıdığınız veya tanımadığınız bir kişi size beceriksiz dese bu kesinlikle hoşunuza gitmez ve kendinizi savunursunuz. Sizden yapmanızı istediğim şeylerden ilki bu, kendinizi nasıl savunacağınızı yazın.

İkinci yöntem bize hizmet etmeyen olumsuz düşüncelerden ve sözlerden kurtulmak için deniz kabuğu metodunu uygulamaktır. Öncelikle zihninizde sürekli dans eden ve size hizmet etmeyen cümleleri tespit edip yazın. Örneğin, asla başaramazsın, sen kim zenginlik kim, hep böyle kalacaksın, yeteneğin yok gibi.

Şimdi sessiz, sakin bir ortam bulun ve gözlerinizi kapayın. Deniz kıyısındasınız, kumsalda yürüyorsunuz, derken büyük bir deniz kabuğu gördünüz ve yerden aldınız. Küçük bir çocukken onları toplar, kulağınıza götürür ve dalga seslerini duyardınız.

Yine aynı şeyi yapın, deniz kabuğunu kulağınıza götürün. Bu kez farklı olarak sizi rahatsız eden iç sesin örneğin “hep böyle kalacaksın” cümlesinin deniz kabuğundan geldiğini hayal edin. Emin olmak için tekrar dinleyin, evet deniz kabuğundan gelen ses hep böyle kalacaksın şeklinde. Bu sese gelecekte ihtiyacınız olup olmadığına karar verin.

Eğer ihtiyacınız yoksa, onu tekrar duymak istemiyorsanız deniz kabuğunu tüm gücünüzle denize fırlattığınızı hayal edin. Kıyıdan açığa doğru oluşan güçlü akıntının, onu çok ilerilere, hiçbir zaman geri gelmeyecek kadar uzaklara götürdüğünü düşünün.

Bu uygulamayı sizi rahatsız eden cümlelerin hepsi için tek tek yapın lütfen. Kendiniz çok daha rahatlamış ve huzurlu hissedeceksiniz.

Bazen kişinin önündeki en büyük engel yine kendisidir. Kendisi hakkında düşündükleri, kendisine söyledikleri. İçinizdeki sabotajcıyı bulup susturduğunuzda hem bu olumsuz yükten kurtulursunuz hem de kalbinizin sesini daha rahat duyar hale gelirsiniz.

Kalbinizin rehberliğinde çıkacağınız yolculuklarda hepinize başarılar diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 + four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.