İÇİMİZDEKİ BİLGEYİ UYANDIRMAK


Fark etmişsinizdir, yazılarımda zaman zaman bir Bilge’den bahsediyorum. Bize yol gösterecek birilerini arıyoruz hayatta. Diğer yandan hepimizin içinde uyandırılmayı bekleyen bir Bilge var. Bugün bu konu hakkında düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

“Bilge” olmanın özelliklerinden birisi zihin netliğine ulaşabilmektir. Kafa karışıklığı yaşadığımız durumlarda duygularımız tarafından perdeleniyoruz. Bu tip durumlarda çok yakın bir dostunuza tavsiye verir gibi düşünmek genellikle çok işe yarar. Dostunuz tamamen sizinle aynı durumda olsaydı ve sizden bir tavsiye isteseydi ona ne söylerdiniz, işte bu tavsiyeyi alın ve kendi hayatınızda uygulamaya çalışın.

Bilgelerin diğer bir özelliği ise dışarıdan gelecek bir işaret aramak yerine kendi içlerine dönerek kalplerinin seslerini dinlemeleridir. Bunu yaparken en büyük avantajları doğada zaman geçirmeleri ve teknolojinin esiri olmayı reddetmeleridir. Teknoloji bir yandan hayatımızı kolaylaştırırken bir yandan da her an her yerde ulaşılabilir olmak iç bağlantılarımızı zayıflatıyor. Teknoloji detoksu hepimize iyi gelebilir.

Günün belli bir bölümünü kendinize ayırmaya çalışın, tüm elektronik aletlerden uzaklaşın, cep telefonunu sessize alın, yarım saat bile yeterli olacaktır. Sakin bir ortamda gözlerinizi kapatın ve hayal kurun. En sevdiğiniz yerdesiniz, bir bankta oturuyorsunuz, yanınızda bir Bilge var (aslında o sizsiniz) , size neler söylemek istiyor olabilir hayatınızla ilgili? Lütfen bu egzersizi yaptıktan sonra aklınıza gelenleri not alın unutmamak için. Ortaya çıkan içinizdeki bilge ihtiyacınız olan cevapları verecektir.

Bir alternatif çalışma ise şöyle olabilir: Gece yatmadan önce yanınıza minik bir defter alın ve düşündüğünüz konu her ne ise bunu bir soru olarak deftere yazın. Uyumadan önce sabah kalktığımda cevap benimle olacak deyin ve niyet ederek yatın. Genellikle sabah uyandığınızda farklı bir bakış açısı yakalar ve aradığınız cevaba ulaşırsınız.

İçimizdeki Bilge’yi uyandırmadığımızda hep başkalarına danışıyoruz, bu kötü veya yanlış değil, ama içimizdeki Bilge ile temasta olmakta her zaman fayda vardır. Çalışmalarımda kullandığım bazı koçluk teknikleri ile danışanlarımın bu teması kurmalarına yardımcı oluyorum. Ne soracağımı bilmiyorum diyen kişiler için basit bir ipucu: En çok neyi bilmeye ihtiyacınız var?

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı kapsamında yapılan ücretsiz ön görüşmeler Kasım ayında devam edecektir. Bilgi ve randevu için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş