HUZURA GİDEN YOL

HUZURA GİDEN YOL

Geçtiğimiz günlerde yine bir gün kitapçıda kitap incelerken bir küçük defter buldum ve aldım; üzerinde huzur defteri yazan minik bir defter, iki tane yaprak resmi var kapağında. Sonra eve geldim ve düşündüm; hiçbir şey durduk yere olmaz, demek ki bu aralar huzura daha fazla odaklanmam lazım. Huzur defterime notlar almaya başladım; sonra da bir yazı dizisi kaleme almaya karar verdim, sadece huzur duygusu üzerine bir kitap bile yazılabilir elbette, bu yazı dizisi ilerideki kitabın alt yapısını oluştursun o halde.

En son ne zaman uzun süreli huzur hissi deneyimlediğimi düşündüm; benim içi huzur demek mavi ve yeşil demektir. Bayram’dan önce Gemlik Körfezi’nde Karacaali isimli sahil köyünde idik; sabah erken kalkıp çay demledikten sonra hemen evin önündeki sahile inerdim; orada bir iğde ağacı ile bir ahşap masa ve birkaç bank var sadece, sabahları çok sessiz oluyor, ufku izleyip çayımı yudumlarken huzur hep benimle olurdu.

Bayram’da Bilge’yi ziyarete gittiğimde de huzur hissini uzun süreli deneyimlemiştim, elbette Bilge’nin kişiliğinin de bunda payı var; huzurlu insanların yanında kendinizi huzurlu hissetmek daha kolaydır. Bahçede uzun süre oturup sohbet ettik, yeşil insanı dinlendiriyor, incir ve elma topladım çocukluğumdaki gibi, güzel çocukluk anılarına dönmek insana huzur veriyor.

Lütfen siz de bugün düşünün, en son uzun süreli huzur hissi deneyimlediğiniz anılarınız hangileri ve ortak yönleri neler?

Yeşil ve mavinin bana huzur verdiğini bildiğim için; kendime şehirde sığınaklar bulur ve fırsat buldukça yarım saat bile olsa oraya kaçmanın bir yolunu bulurum. Bunlardan ilki Özgürlük Parkı’dır, orada yürüyüş yapmayı, düşünmeyi ve yazılarımı kafamda toparlamayı seviyorum, benim için sessiz sakin ortamda yürüyüş yapmak da huzur ile çok yakından ilgili.

Bir de Suadiye sahilde balıkçı barınağı vardır, yazın çok kalabalık olur ama diğer mevsimlerde sakindir, orada denize yakın bir masada oturmak ve notlar almak hoşuma gider.

Sizin böyle bir sığınağınız var mı, eğer varsa değerini bilin ve orada zaman geçirmeye çalışın.

Huzur çok geniş bir kavram elbette; içinde anda kalmak var, sağlık var, bolluk ve bereketle ilişkisi var, iş hayatı, insan ilişkileri, ikili ilişkiler, hobiler, zaman yönetimi gibi alt başlıklar var, elimizden geldiğince bir kısmını incelemeye çalışacağız.

Takipte kalın lütfen, sevgiler.

Not: Bir Bilge’nin Hikayeleri Senin Olan Sana Gelir isimli dördüncü kitabıma D&R mağazaları ve diğer kitapçılardan ulaşabilir, internet üzerinden sipariş verebilirsiniz.

 

 

Paylaş