HUZURA GİDEN YOL


Huzur en çok ihtiyaç duyduğumuz duyguların başında geliyor. Bir şeyi yaparken huzurlu olabilmek, genel olarak huzuru hissetmek, huzurlu bir yaşam sürebilmek bence çok önemli. Bugün huzura dair bazı ipuçları paylaşmaya çalışacağım.

Benim için doğa demek huzur demek. Denizin kıyısı da olabilir yemyeşil bir ortam da olabilir. Doğada zaman geçirmek insanı daha huzurlu yapma potansiyeline sahiptir. Mümkünse her gün yarım saat, değilse hafta sonunda biraz daha uzun sürelerle doğada zaman geçirmeye çalışın.

Ben İstanbul’un şirin İlçesi Beykoz’da doğdum ve büyüdüm. Denizle yeşilin her tonuyla iç içe bir çocukluk geçirdim. Mavi ve yeşil renkler beni hala büyülemeye devam ediyorlar.

Huzurun bir unsuru doğa ise diğer unsuru da huzuru yakalamış insanlardır. Huzurlu insanların yanında kendimizi daha da huzurlu hissederiz. Sizin çevrenizde de bu tip insanlar mutlaka vardır, onlarla daha çok zaman geçirmeye çalışın.

Huzurun diğer bir önemli parçası da elbette maneviyattır. Şükretmek, dua etmek, bunları günlük hayatımızın bir parçası haline getirmek bizi her zaman daha huzurlu bir insan yapar.

Ufka bakmak da insana huzur verir, özellikle de gün doğumu ve gün batımı sırasında. Muhteşem bir manzarada huzur ve dinginlik kaplar insanın içini. En son ne zaman güzel bir gün doğumu veya gün batımı izlediniz sakince?

Düzenli olmak da huzurlu yapar, sadeleşmek lazım biraz, fazlalıkları atmak, zaman zaman teknolojiden uzaklaşmak, hayattan küçük molalar almak, tam da şu an bu yazıyı okurken yaptığınız gibi.

Yarın devam edeceğiz.

Sevgi ile kalın.

Not: Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarıma D&R ve diğer kitapçılardan ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar