HUZURA GİDEN YOL


İnsanları incelemeyi oldum olası severim. Geçen hafta özellikle huzurlu insanları gözlemledim ve biriktirdiklerimi sizinle paylaşmak istedim. Yeni haftaya başlarken hepimizin daha fazla huzura ihtiyacı var ve gözlemlerim işimize yarayabilir. Bulgularımı 7 başlık altında topladım, aklınıza yatanları uygulamaya çalışın bence, ben de öyle yapmaya çalışıyorum.

1)      Günlük rutinler oluşturmak: Daha huzurlu insanların dikkatimi çeken ilk özellikleri, günlük rutinlerine bağlı oluşlarıydı. Tamamına yakını sabah erken saatlerde uyanıyorlar ve kendilerine günün koşturması başlamadan zaman ayırıyorlar. Kimi namaz kılıyor kimi sahilde yürüyüş yapıyor kimisi ise ailesi için kahvaltı hazırlıyor. Bunları her gün her şart altında büyük bir keyif ile yapmaya çalışıyorlar, rutinlerine oldukça bağlılar.

2)      Zorluklarla başa çıkmak: Daha huzurlu olan insanlar zorluklar ve sorunlar konusunda farklı bir bakış açısına sahipler. Genellikle ben bundan ne öğrenebilirim, kendimi nasıl geliştirebilirim şeklinde düşünüyorlar. Olmuş olanı değiştirme güçleri olmadığını biliyorlar, önce durumu içten bir şekilde kabul edip bugünden sonra neleri farklı yapabileceklerine odaklanıyorlar. Bunu yaparken sorumluluk alıyorlar fakat kendilerini suçlamıyorlar. Hata yapmanın da yaşamın bir parçası olduğunu düşünüyorlar.

3)      Gerçekçi beklentiler oluşturmak: Huzurlu insanlar gerçekçi beklentiler oluşturmak konusunda oldukça iyiler. Mutluluğun, gerçekleşen ile beklenti arasındaki farkın azlığına bağlı olarak arttığını biliyorlar. Bu kesinlikle hayalleri kısıtlamak filan değil. Sadece beklenti oluştururken gerçekçi davranmak. Bir beklentinin ne kadar gerçekçi olduğunu çoğu zaman gerçekleşmenin ne kadar bizim kontrolümüzde olduğu belirliyor. Özellikle diğer insanlardan olan gerçekçi olmayan beklentilerimize dikkat etmemiz gerekir. Diğer insanın gerçekliğine göre benim beklentim ne kadar gerçekçi sorusunu kendimize yöneltmeliyiz.

Beklenti ile ilgili diğer bir husus ise diğer insanların bizi sevmeleri ve takdir etmelerine ilişkin. Kendinizi ne kadar sevdiğinize ve takdir ettiğinize 10 üzerinden bir not verin, diyelim ki 7 verdiniz. Bu durumda karşılaşacağınız her 10 insandan 3 tanesinin sizi sevmemesini, yaptığınızı onaylamamasını veya sizi takdir etmemesini doğal karşılayın, siz bile kendinize 10 üzerinden 7 verdiniz çünkü.

4)      Dengede uzmanlaşmak: Daha huzurlu insanlar mutluluk ve huzurun dengeye yaklaştıkça arttığını ve dengeden uzaklaştıkça azaldığını çok iyi idrak etmiş durumdalar. Çaba göstermeyi ve keyif almayı güzel bir şekilde dengeliyorlar. Ne delicesine çalışıyorlar ne de vur patlasın çal oynasın bir hayatları var. Zaman yönetimi ve önceliklendirme becerileri gelişmiş, her şeyi kararınca yapmanın bir yolunu buluyorlar.

5)      Sosyal ilişkileri kuvvetli tutmak: Benim gözlemlediğim huzurlu insanların hiç biri yalnız bir hayat sürmüyor. Sıkı aile bağları var, en az 2-3 tane yakın dostları, geniş bir çevreleri var. Bu çevre sosyal medya üzerinden haberleştikleri kişilerden oluşmuyor. Teknolojiyi kullanıyorlar ancak daha klasik sosyalleşme yöntemleri var. Eski usul telefon açıyorlar, hal hatır soruyorlar, buluşuyorlar, geziyorlar, eğleniyorlar.

6)      Sağlığa önem vermek: Huzurlu insanlar sağlıklı olmanın mutlu ve huzurlu bir hayat sürmenin üzerindeki etkisini çok iyi biliyorlar. Bu nedenle sağlıklı olma konusuna ayrı bir özen gösteriyorlar. Genellikle spor yapmayı ihmal etmiyor ve düzenli beslenip uykularına dikkat ediyor, gece 12 olmadan önce yatıp en az 6 saat uyuyorlar.

Hepinize huzur dolu güzel bir hafta diliyorum.

Sevgi ile , mutluluk ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 + fifteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.