Daha huzurlu olmanın yöntemlerinden bahsettiğimiz yazı dizimizin dördüncü yazısı ile karşınızdayım. Bugüne kadar daha çok soyut kavramlardan bahsetmiştik, gelin bugün biraz daha somut kavramlardan konuşalım, örneğin huzur ve para arasındaki ilişkiyi ele alalım.

Varlıklı olmak huzurlu olmayı garanti etmez, diğer yandan varlıklı olmak huzurlu olmayı kolaylaştırır.

Burada bahsettiğim varlıklı olmak çok zengin olmak anlamında değil, sadece gelirinizin giderlerinizden fazla olması, her ay belli bir miktar tasarruf edebilmek ve sizi güvende hissettirecek kadar bir birikiminizin olması. Eğer bu anlamda henüz istediğiniz noktada değilseniz lütfen bir durum tespiti yaparak başlayın ve sonra bir süre bütçe tutarak neye ne kadar harcadığınızı tespit edin, keyfi harcamalarınızın en az yüzde ellisini azaltıp biraz tasarruf edebilirsiniz.

Bolluk bereket bilincine sahip olmak sadece para demek değil elbette, bu bir yaşam tarzı, baktığımız her yerde var olana odaklanıp şükredebilmek becerisi.

Huzurlu olmak için ayrıca zamanı da iyi yönetebilmek gerekiyor; sürekli bir zaman sıkışıklığı içinde oradan buraya koşturmak ve huzurlu hissetmek çok kolay değil.

Zamanı iyi yönetmek ve biraz zaman tasarruf edip bunu huzur anları için kullanabilmek gerekiyor. Buradaki yöntem de aslında para bütçesine benziyor, önce bir durum tespiti yapıp neye ne kadar zaman harcadığınızı görmeniz gerekiyor, sonra bazı değişiklikler yapmak mümkün olabiliyor.

Huzurun para ve zaman dışında da önemli bileşenleri var elbette, bunlardan bir tanesi de huzurlu insanlar, huzurlu insanları çevremizde bulundurmak ve onlarla zaman geçirmek adeta bir terapi gibidir. Huzursuz insanlarla birlikte olmak yerine yalnız kalmayı bile tercih edebilirsiniz, huzur da huzursuzluk da belli ölçülerde bulaşıcıdır çünkü.

Yarın Bilge’nin huzur hakkındaki düşünceleri ile devam edeceğiz.

Sevgi ile kalın.

Not: Eylül ayı koçluk ön görüşmelerinden yararlanmak için mert.cuhadaroglu@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.