HUZUR NEDİR? – BİR BİLGE

HUZUR NEDİR? – BİR BİLGE

Geçtiğimiz günlerde Bilge ile kısa bir telefon sohbeti yaptık, Datça’dan dönmeye niyetin yok galiba diye takıldım biraz kendisine, “yılbaşına kadar kalmayı düşünüyorum, İstanbul’a dönsem ancak bahçeye çıkarım, burada sahilde uzun yürüyüşler yapabiliyoruz hala” dedi.

Bana bir soru sordu ve aldığı cevabı beğenmedi. “Huzurlu musun?” diye başladı diyalog. “Öyle olduğumu düşünüyorum” diye cevapladım.

“Mutlu musun demedim, huzurlu musun diye sordum” şeklinde devam etti. Biraz düşündükten sonra “evet, gayet huzurluyum” diye tekrarladım.

“İkisinin arasında nasıl bir fark var” diye beni zorlamaya devam etti.

“Mutluluk için huzura başarıyı ilave etmem gerekiyor, en azından ikisinin arasındaki ayırımı ben bu şekilde yapıyorum” dedim.

“Peki sadece huzuru nasıl tarif edersin”

“Eğer sağlıklıysam ve sevdiğim insanlar da sağlıklı ise, geçimi temin edecek kadar param varsa huzuru belirleyen tek şey kendimle barışık olmamdır”

“Doğru, ama eksik, sen bu konu üzerinde düşünmeye devam et” diyerek konuyu kapattı.

Telefonu kapattıktan sonra düşünmeye başladım. İçsel huzur benim için güzel düşüncelere sahip olmak, yaşamın bir dengede olması hali, kendimi iyi hissetmek. En çok doğada yürüyüş yaparken hissettiğim bir duygu. Doğanın kendine has bir ritmi ve huzuru var bana göre, ne kadar çok doğada zaman geçirirsek o kadar huzur veriyor bize bu deneyim.

Siz kendi adınıza huzuru nasıl tarif edersiniz, sizin daha huzurlu olmak için nelere ihtiyacınız var. Her ne kadar Bilge benim cevabımı beğenmediyse de kendi cevabını söylemediği için şimdilik benim açıklamalarım ile yetineceğiz.

Huzurlu günlerimiz olsun, sevgi ile kalın.

Paylaş