Huzur defterime notlar alırken en çok huzuru hissettiğim zamanların anda kalmayı başardığım anlar olduğunu fark ettim tekrar.

Düşündüm; sağlığım yerinde çok şükür bu an itibarıyla, sevgi bağlarına sahibim yine bu an itibarıyla, geçimimi temin edebilecek kadar gelirim ve biraz da birikimim var; o halde geleceği düşünüp endişe etmediğim sürece dünyanın en huzurlu insanı olabilirim.

Huzur hepimizin en çok ihtiyacını hissettiği duyguların başında gelir ve anda kalma becerileri artırılmadan huzura erişilmez. Anda kalmak konusundan kitaplarımda bahsetmiştim, ayrıca web sitemde bu konu ile ilgili yazılar da var, bu nedenle çok detaya girmiyorum.

Anın farkındalığını kazanmak önemlidir, bu nedenle çok hızlı hareket etmek yerine zaman zaman yavaşlayabilmeli insan.

Ayrıca büyük resme odaklanmak gerekir; yolunda giden şeyleri kendimize hatırlatmak işe yarar.

Aşırı hırslar da huzuru bozar, her şeyi tek bir hayata sığdırmak yerine sahip olduklarımızla mutlu olmaya çalışıp daha ulaşılabilir hedefler belirlediğimizde huzura yakın oluruz.

Bunun için gerçekçi beklentiler oluşturmayı öğrenmek gerekir, er ya da geç hayat insana bunu öğretir zaten.

Ama bu hayal kurmayacağız anlamına gelmemeli, sadece hayalleri aşırı hırslardan arındırmak ve mevcudun güzelliğini kaçırmamak gerekir.

Bazen tam kazanırken geriye düşer insan, bazen de kaybettiğini düşünürken her şey yeniden başlar, hayat böyle bir pakettir işte, önemli olan günlerimizi mutluluk ve huzur içinde geçirebilmektir. Eğer mutlu ve huzurlu değilsek başarılı da değiliz.

Huzuru deneyimleyeceğiniz güzel günler diliyorum.

Yarın devam edeceğiz.

Sevgi ile kalın.

Not: Eylül ayı koçluk ön görüşmelerinden yararlanmak için mert.cuhadaroglu@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.