HOCA BANA TAKTI – KURBAN ROLÜ

HOCA BANA TAKTI – KURBAN ROLÜ

Bugün TEOG sınavına girecek tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum. Bugün anlatacağım hikaye kişisel gelişimle ilgili ve henüz öğrencilik dönemlerinde başlayan bir alışkanlığımızdan bahsedeceğim.

Kurban rolü kavramını büyük ihtimalle duymuşsunuzdur, kişisel gelişimle ilgili konular içinde önemli bir yer tutar. Duymamış olanlar için kısa bir tanımlama yapalım, hayatı kurban rolünde yaşayanlar istedikleri sonuçları elde edemeyince hep başka insanları ve şartları suçlarlar.

Geçen akşam evde kızlarla sohbet ediyoruz, büyük kızım Duru bir dersi ile ilgili olarak niye daha yüksek not almadığını açıklamak için “hoca bana taktı” deyince eşimle ben birbirimize bakıp gülmeye başladık. Kızımıza bu konuda bazı açıklamalar yaptık, bugünkü yazımda da bu konudan bahsetmeye karar verdim

Hayatı çok temel olarak baktığınızda iki şekilde yaşayabiliriz, ya kurban rolünde yaşarız ya da kahraman rolünde. Bir insan hayatı kahraman rolünde yaşıyorsa kurban olamaz, kurban rolünde yaşıyorsa kahraman olamaz.

Etrafınızda görmüşsünüzdür, sürekli şikayet edip ortamı, şartları ve başkalarını suçlayan kişiler vardır, özellikle de istedikleri şeylerin neden gerçekleşmediğini hep bu şekilde anlatırlar, işte bu insanlar hayatı bir kurban rolünde yaşarlar ve sizin de enerjinizi emebilirler. Bu bakış açısındaki en kötü yan şudur, herhangi bir güçleri olmadığını daha en baştan kabul etmektedirler farkında olmadan, gücü hep dışarıya vermektedirler, ortam, şartlar, diğer insanlar çok güçlü ve belirleyicidir.

Hayatta başarılı olan insanlara bakın, bir tane kurban rolünde olanını göremezsiniz. Kurban rolünde olmanın tersi ise hayatı bir kahraman gibi yaşamaktır. Gücü elinize alırsınız, bir şeyleri değiştirme, etkileme potansiyeliniz olduğunu kabul edersiniz ve hayatınızı buna göre yaşarsınız.

Dolayısıyla herhangi bir konuda istediğiniz sonucu elde edemiyorsanız neyi farklı yapmanız gerektiğini, neyi atlıyor olabileceğinizi, kendinizi nasıl geliştirebileceğinizi düşünün. Bir kahraman öyle yapar ve hepimizin içinde uyandırılmayı bekleyen bir kahraman var.

Sevgi ile kalın.

Not: Aralık ayı koçluk ön görüşmeleri için kayıtlarımız başlamıştır, bilgi için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar