HOBSON SEÇİMİ

HOBSON SEÇİMİ

Bu aralar Stephen King’in son romanı olan “Billy Summers”ı okuyorum. Türün meraklıları için güzel bir kitap. Kitabın bir yerinde “Hobson seçimi” tanımı geçiyor ve “ şansını denemekle bildiğinden şaşmamak arasında karar vermek” olarak tanımlanıyor. Muhtemelen daha farklı bir anlamı vardır ama ben bu tanım üzerinden kısa bir yazı yazmak istedim.

Bildiğimizden şaşmadığımızda hayatımız tek düze, rutin ve sıkıcı bir döngüye girebiliyor rahatlıkla. Elbette hepimizin hayatlarında memnun olduğumuz ve aynı kalması için dua ettiğimiz unsurlar var. Diğer yandan değiştirmek istediklerimizin de sayısı hiç az değil.

İşte bu değiştirmek istediğimiz alanlarla ilgili olarak cesur adımlar atmaya ve denenmemiş olanları denemeye ihtiyacımız var. Bu nasıl yapılacak derseniz değişim için hep tavsiye ettiğim gibi sizi ürkütmeyecek küçük adımlarla başlamanızı öneririm.

Bir anda büyük bir değişiklik yapmaya kalktığımızda eski rutine alışmış olan bedenimiz ve ruhumuz bazen o kadar fazla olumsuz tepki veriyor ki denemekten kolayca vazgeçiyoruz. Bunun yerine ana hedefimiz ile ilgili olması bile şart değil küçük bir yerden başlamak daha önemli.

İnsanın hayatını alışkanlıkları oluşturuyor büyük ölçüde. Bize iyi gelen alışkanlıklarımız olduğu gibi, bizi konfor alanında tutan ve hayal ettiğimiz yere gitmemizi zorlaştıran alışkanlıklarımız da var.

Denenmemiş olanı deneyerek, rutinlerinizi biraz değiştirerek işe başlayın. Farklı bir parkurda yürüyün, denememiş olduğunuz bir yemeği ilk kez yiyin, tanımadığınız bir insanla kısa bir sohbet başlatın, farklı bir yerde tatil yapmayı hayal edin veya planlayın.

Hayatınızda küçük değişiklikler yapmak emin olun size çok iyi gelecek. Hem bu konuda özgüveniniz gelişecek hem de daha büyük değişimler için motivasyonunuz artacak. Ben bu işi yapabilirim, başarabilirim duygusuna geçebilmek gerçekten çok önemli.

Paylaş

Önerilen Yazılar