HİSSETTİĞİNİZ GİBİ YAŞAYIN


Pazar akşamı yayınlamış olduğum Yarına Not’tan devam edelim: “Hayatı ve herkesi gereğinden fazla ciddiye almayın, hissettiğiniz gibi yaşayın ve ne olursa olsun gülümsemeye çalışın.” Bir okurum haklı olarak “Çok güzel bir tavsiye günümüz şartlarında nasıl yapabiliriz?” yorumunda bulunmuş. Hayatını Seç ve Hayatını Değiştir isimli kitaplarımda tam olarak da bunu anlatmaya çalıştım, bugün ise kısa bir yazı kapsamında konuyu ele almaya çalışacağım.

Her şeyden önce şunu anlamamız gerekiyor, tek bir hayatımız var. Hissettiğim gibi yaşamaktan ben şunu anlıyorum, gerçekten yaşamak, risk almak, dizlerimin kanaması. Tek bir hayatın var, o halde düş, kalk, keyfini çıkar, aşık ol, risk al, sevdiğin işi yap, yaptığın işi sev, bir eser bırak.

Bugün bir şeyleri nasıl yapacağınızı düşünmekten ziyade ne yapmak istediğinizi düşünmenizi rica ediyorum. Biraz yukarıdan bakın lütfen hayatınıza, bazı merdivenlere çıkıyorsunuz, bu merdivenler hangi duvarlara dayalı, gerçekten istediğiniz şeyler için mi çaba sarf ediyorsunuz? Hissettiğiniz gibi yaşayacak olsanız neleri farklı yaparsınız?

Zihninizde bir yolculuk yapın lütfen, bundan beş yıl sonraki halinize ulaşın. Beş yıl sonra bugüne dönüp baktığınızda neler yapmış olmayı isteyeceksiniz?

Hissettiğimiz gibi yaşamak belirsizliğe biraz izin vermek ile de ilgili. Hisler zaman zaman belirsizdir, öngörülemez. Hayatınızda belirsizliğe biraz izin verin, herkes miktarı kendisi belirlesin.

Bilinmeyen mi daha tehlikeli yoksa bir süre sonra esas tehlike, sürekli bildiğimiz sularda yüzmek mi? Bilmediğiniz bir şeyle karşılaştığınızda aslında sahip olduğunuz ama belki farkında olmadığınız özelliklerinizi kullanmaya başlarsınız, bu adeta otomatik olarak gerçekleşir.

Yaşama olan ilginiz artar, gerçekten hissederek yaşamaya başlarsınız. Otomatik pilottan çıkarsınız.

Hissettiğiniz gibi yaşamak için neden arayışlarınıza da son verin. Bazılarınızın neden dediğini duyar gibiyim. Her şey için bir neden aramayın. Nedenlere çok takılırsanız hislerinizi kullanamayabilirsiniz.

Sevgi ile kalın.

Not: Hayatını Seç ve Hayatını Değiştir isimli kitaplarıma D&R ve diğer kitapçılardan ulaşabilirsiniz, internet siteleri üzerinden sipariş verebilirsiniz. Üçüncü kitabım olan Yarına Notlar ise Temmuz ayının ikinci yarısında kitapçılarda yerini alacaktır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 + fourteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.