HEYECANIMIZI KORUMAK


Çocuklarım benim en büyük öğretmenlerim. Heyecan duymak ve bunu korumak anlamında onlardan pek çok şey öğreniyorum. Bugünkü yazımda öğrendiklerimi sizlerle de paylaşmak istedim.

Heyecan duymanın ve bunu sürdürebilmenin beş önemli unsuru var; insanlara güven duymak ve sevmek, iyimserlik, takdir etmek, keyif almak ve inanmak.

Sırasıyla ele alalım. Güven ve sevgi ilk sırada. Çocuklar genel olarak bakıldığında insanlara güvenir ve onları severler. Yaşama karşı heyecanı kaybolmuş insanları incelediğinizde insanlara karşı güven ve sevgilerinin azalmış olduğunu fark edersiniz.

Sosyal medyada okuduğum bir yazıda geçiyordu, bir Afrika kabilesinde birisi yanlış bir şey yaptığı zaman kabile üyeleri bir çember oluşturuyor, o kişiyi çemberin ortasına koyuyorlar ve 2 gün boyunca kişinin o güne kadar yaptığı iyilikleri ona hatırlatıyorlar. Bu kabile üyelerine göre her insan iyidir fakat bazen insanlar kötü şeyler yapabilir ve aslında bu onların yardım çığlığıdır. Kötü bir şey yapan kişinin içindeki iyilikle tekrar bağlantı kurabilmesi için bu uygulama yapılıyor. Bu bakış açısı ile insanların içindeki iyiye güvenmek ve onları sevmek kolaylaşıyor.

Heyecanımızı korumak ile ilgili ikinci husus ise iyimserlik, iyimser bir bakış açısını koruyabilmek. Çocuklar, pozitif yaklaşımları, her şeyin mümkün olabileceğine dair inançları ile doğuştan iyimser özelliklere sahipler. Heyecanımızı korumanın yöntemlerinden bir tanesi genel olarak hayata karşı iyimser bir yapıyı muhafaza edebilmektir. Harvey Mackay’ın meşhur sözüdür, iyimserler de haklı, kötümserler de haklı, hangisi olacağınız sizin seçiminiz. Katılıyorum, bu seçimi iyimser olmaktan yana yaparsak heyecanı korumak kolaylaşıyor.

Üçüncü sırada takdir etmek var, küçük kızım bizi taşıdığı için asansöre bile teşekkür edebiliyor. Takdir etmenin yerine şikayet etmeyi koyduğumuzda heyecanımızı da kaybetmeye başlıyoruz. Dolayısı ile heyecanı geri kazanmak için şikayet etmeyi azaltabilir ve takdir etmeyi artırabiliriz.

Diğer bir unsur keyif almak ve keyif aldığımız şeylerin peşinden gitmek. Keyif almanın olmadığı bir pozitif heyecan düşünülemez. Hayattan keyif almaya çalışmak heyecan duymanın ve korumanın en etkili yöntemlerinden birisidir. Hayattan daha fazla keyif almak için neleri yapmaya ihtiyacınız var?

Son olarak da inanmak çok önemlidir. Heyecan duyan insanlar düşündükleri şeylerin gerçek olacağına bütün kalpleriyle inanmayı seçerler. Meşhur hikayedir bilirsiniz, yağmur duasına çıkılır ama yüzlerce kişi içinde sadece bir kişi şemsiye ile gelmiştir. İşte o şemsiye ile gelen kişi siz olun. İnanmaya başladığınızda göreceksiniz.

Hayata karşı daha fazla heyecan duyacağımız güzel günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 + sixteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.