HERKESİN MOTİVASYONU FARKLIDIR

HERKESİN MOTİVASYONU FARKLIDIR

Motivasyon konusu koçlukta üzerinde sıklıkla durduğumuz konuların başında gelir; motivasyon ile ilgili genel geçer herkesin yararlanabileceği bazı yol haritaları olmakla birlikte aslında bu konu kişi özelinde ele alınmalıdır, herkesin parmak izi gibi farklı motivasyon haritaları olabilir çünkü. Diyetisyene gitmek gibi düşünün, genel bir listeyi uygulamak yerine kişiye özel reçete yazılması çoğu zaman daha yararlı ve etkilidir.

Bir insan kendi başına da motivasyon kaynaklarını zaman içinde keşfedebilir, sadece odaklanmak ve üzerinde çalışmak gerekir ve biraz uzun sürebilir. Ben yaptığım çalışmalarla işi kısaltıp kolaylaştırıyorum genellikle. Motivasyon ile ilgili önemli konulardan bir tanesi zaman yönetimidir, bu iki konu genellikle ayrı ayrı ele alınır, oysa ki yapmak istediğimiz şeyler için zaman yaratmak ve bu zamanı iyi kullanabilmek motivasyonun olmazsa olmaz bir parçasıdır. Zaman yönetiminize bir göz atmanızı öneririm, o alanda yapacağınız iyileştirmeler motivasyonunuzu artıracaktır.

Motivasyonun diğer bir parçası ise yön duygusudur, burada bizi hayalimize ve hedeflerimize götüreceğini düşündüğümüz bir yol haritasından bahsediyorum. Motivasyonu düşük olan kişilerle yaptığım çalışmalarda bazen böyle bir yol haritasının olmayışının motivasyonu düşürebildiğini görüyorum, birlikte bir yol haritası oluşturduktan sonra her şey farklı bir çerçeve içinde gözükmeye başlıyor adeta.

Daha sonra risk almak olgusu gündeme geliyor; bir şeyleri değiştirmek istediğinizde belli ölçülerde riskler almanız gerekebilir, konfor alanından çıkmakta güçlük çeken ya da risk kelimesinden hoşlanmayan bir insansanız yapmak istediğiniz şeyler için motivasyonu korumakta zorlanabilirsiniz.

Motivasyonun bir diğer unsuru küçük zaferler oluşturmak, yolculuk sırasında yaşasın ben bunu yapabiliyorum diyebileceğimiz küçük ara istasyonlara ihtiyacımız var. Ayrıca gerçekçi bir zaman planı ve sabırlı olabilmek de çok önemli elbette.

Bizi hedeflerimize götüren tek bir yol yok, farklı seçenekler olabileceğini her zaman göz önünde tutmalıyız, tek bir yönteme saplanıp kalmak motivasyonu da düşürebilir. Seçeneklerimiz olduğunu fark etmek insana iyi hissettirir.

Ve en önemli motivasyon iyi hissetmektir, sonuç odaklı değil, süreç odaklı olabilmek, yolun sonunda ulaşacağımız şeyler kadar yolculuğun kendisinden keyif almayı öğrenmek önemlidir.

Motivasyonunuz bol olsun, yolunuz açık olsun.

Sevgi ile kalın.

Not: Koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş