HER ZAMAN İYİ HİSSETMENİZE GEREK YOK


En azından ben böyle düşünüyorum, kendi hayatımı da bu şekilde yaşıyorum. Bir insanın kendisini sürekli iyi hissetmesi bence ne mümkün ne de gerekli. Böyle bir düşünceniz varsa üzerinizde inanılmaz bir baskı oluşabilir.
Hayatımızda pek çok faktör var, bir kısmı bizimle ilgili bile değil, her şart altında pozitifliğimi koruyacağım diye bir şey yok, bazen kızarsınız, bazen üzülürsünüz, bununla ne kadar az mücadele ederseniz o kadar çabuk doğal halinize yani iyi hissetmeye geri dönersiniz.
Pek çok insan burada şu noktaya takılıyor, eğer kendimi kötü hissedersem başıma kötü olaylar gelir mi veya kötü olayları kendime çeker miyim?
Eğer bu şekilde çok kuvvetli bir inancınız varsa evet olabilir. Diğer yandan ilk kitabım Hayatını Seç’te detaylı olarak anlatmıştım, hem bu şekilde inanıyor olmanız gerek hem de kendinizi kötü hissetme süresinin uzun olması ve bu süreçte kötü bir senaryoya sürekli odaklanmanız lazım.
En güzeli benim kendimi nasıl hissettiğim, başıma gelen olaylarla bağlantılı değil inancına geçmeniz. İkisi hakkında da elinizde istatistiki veri yok, hafızanızı biraz zorlarsanız kendinizi iyi hissetmediğinizde karşılaştığınız güzel olaylar da hatırlayacaksınız.
Kötü hissetmek engellenebilir mi? Sanmıyorum. İsteklerimiz hiç bitmez insanoğlu olarak, hep daha fazlasını ister dururuz. Ben de öyleyim, muhtemelen siz de öylesiniz. Ve hepimiz hayatımızda olmayan şeyleri isteriz, var olanların devamlılığı daha sonra gelir genellikle, hatta çoğu zaman unutulur kaynar arada.
Hayatımızda olmayan şeyleri istediğimiz için bunun yokluğu bazen kendimizi kötü hissetmemize yol açar, tek ilacı var olanlar için şükretmek ve içten gelen bir şekilde devam etmelerini arzulamaktır.
Ne zaman kendimi kötü hissetsem önce kendime biraz izin veririm, bugün de böyle olsun ne yapayım derim, ertesi sabah kalktığımda genellikle geçmiş olur, eğer devam ediyorsa oturur hayatımda güzel olan neler var çalışması yaparım. Bir kağıdın üzerine bu başlığı atar ve hayatımda olan güzellikleri sıralarım, bir süre sonra kendimi daha iyi hissetmeye başlarım.
Bazen de kendimi kötü hissetmenin bana verdiği bir mesaj olabilir mi diye sorarım kendime. Bazen böyle bir mesaj yakalarım ve buna göre yeni planlar yaparım bazen de mesaj yoktur veya ben bulamam.
Kendinizi kötü hissettiğiniz zaman, duygularınızı olduğu gibi kabul edin ve belki de verdikleri mesaj için onları takdir edin. Duygularınızı bastırmayın ve bir süre onları doya doya yaşamaya kendinize izin verin. Sonra da kendinizi daha iyi hissetmek için bir egzersiz uygulayın.
Kötü hissettiğinizde de çok güzel olaylarla karşılaşabileceğinize inandığınızda, çok daha iyi hissetmeye başlayacaksınız zaten.
P.S.: Eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, koçluk hakkında bilgi almak için ise [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.