Dün akşam paylaştığım Yarına Not bu şekilde idi. Bugünkü yazımda bu konu hakkında düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Sabahları fırsatım olduğunda güne bir yürüyüş yaparak başlamayı seviyorum; düşüncelerimi toparlamamda bana yardımcı oluyor. Bir konu vardı kafama takılan, izlediğim yol hakkında başkalarının farklı düşündüğünü biliyordum, diğer yandan sonuç olarak kendi izlediğim yolun değerini bilmenin ve bir süre daha bu yolu takip etmenin en doğru seçenek olduğuna karar verdim.

Zaman zaman önemli konular hakkında değerlendirmeler yaparım, eğer izlediğim yolun değişmesi gerektiği ortaya çıkarsa bunu da yaparım elbette, bu anlamda esnek olabilmek önemlidir.

Bu esnekliği bir tarafa koyarsak; hayatta başarıya ulaşmak için izlediğimiz bazı yöntemler var, bu anlamda herkesin bir tarzı, bir yolu var. Meşhur sözdür, her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır şeklindedir. Peki, kendi tarzımızın, yolumuzun değerini ne ölçüde biliyoruz?

Komşunun tavuğu bize kaz görünür misali kendi yaptıklarımızın yeterli olmadığını düşünmek, diğer insanları başarıya ulaştıran yolları doğrudan alıp uygulamaya çalışmak, hem kendimizi yetersiz hissetmemize yol açabilir hem de başarıya ulaşmamızı zorlaştırabilir.

Daha doğru olan yöntem bence; izlediğimiz yolu büyük ölçüde doğru kabul edip sabırsız davranıp davranmadığımız üzerinde biraz düşünmek, daha sonra da ufak tefek dokunuşlarla yolumuzu daha iyi hale getirmeye çalışmaktır.

İki örnek verirsem konunun daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum. Arkadaşlarımdan birisi ile karar vermek konusunu ele almıştık. Arkadaşım bir karar vermeden önce uzun uzun düşündüğünü, ihtimalleri ayrıntılı olarak değerlendirdiğini, bu sürecin çok uzun zaman alabildiğini söyledi. Sonra da karar verdikten sonra uygulamayı çok hızlı ve kararlı bir şekilde yaptığını ilave etti.

Bu yöntemi değiştirip karar vermek sürecini çok kısaltmak istediğinden bahsetti. Oysaki bu yöntem/bu yol onu bugüne kadar pek çok farklı konuda başarıya taşımıştı. Kendi yolunun değerini daha fazla bilmesi ve ufak dokunuşlarla bunu biraz değiştirmek aslında yeterli olacaktır.

Geçenlerde bizim sektörde 15 yılı devirmiş kıymetli bir ağabeyimle sohbet ediyorduk, bana bir dolu öneri sundu iş yapış tarzım ile ilgili, bu öneriler onu başarıya ulaştıran şeylerdi. Teşekkür ettim ve sadece bir kısmını uygulayabileceğimi söyledim. Çünkü benim de bir tarzım, bir yolum var, büyük ölçüde doğru olduğunu düşünüyorum. Elbette zaman zaman değerlendirmeler yapıp değişikliklere gidiyorum, kendimi geliştirmek ancak bu şekilde mümkün olabilir.

Yazdığım ve sizinle paylaştığım yazıları da bu şekilde değerlendirmenizi isterim, uygulaması dikkatli bir şekilde size uygun olacak şekilde yapılmalıdır.

Lütfen siz de kendi yolunuzun değerini bilin.

Sevgi ile kalın.

Not: Eylül ayı koçluk ön görüşmeleri için kayıtlar başlamıştır, randevu için mert.cuhadaroglu@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.