HER ŞEYİN BİR ANLAMI VAR

HER ŞEYİN BİR ANLAMI VAR

Çoğu zaman olayları değiştirme veya insanları kontrol etme şansına sahip değiliz. Verdiğimiz tepkileri ve bakış açılarımızı ise her zaman değiştirebiliriz. Olaylara, sorunlara, kişilere bakış açımızı değiştirmek hayatımızı kolaylaştırabilir ve bizi daha mutlu yapabilir.

Önerebileceğim, benim çoğu durumda kullandığım bir bakış açısı; her şeyin bir anlamı olduğunu düşünmektir.

İsteklerimiz gerçekleşmeden önce ihtiyacımız olan deneyimlerle karşılaşırız. Hayatımızda karşımıza çıkan pek çok insan bize bir şeyler öğretmek için orada olabilir. Yaşadıklarınızı göz önüne aldığınızda ihtiyacınız olan deneyimler neler olabilir? Gerekli dersleri çıkarıp kendinizi geliştirdiğinizi düşünüyor musunuz? İçinden çıkamadığınız bir konu var mı, ilerlemeden önce öğrenilmesi gereken ne olabilir?

Her şeyin bir anlamı var bakış açısı ile en son okuduğunuz kitabın, izlediğiniz filmin, severek dinlediğiniz şarkının size verdiği mesaj ne olabilir?

Bakış açımı değiştirmek için kullandığım bir başka yaklaşım ise karşı tarafa söylediklerimi kendi hayatımda ne ölçüde uyguladığıma bakmaktır. Çoğu zaman kendimizin yapması gereken bir şeyi başkasına söyleriz.

Sohbet ettiğiniz en son kişiyi düşünün, karşı tarafa söylediğiniz ama sizin de ihtiyacınız olan şey ne olabilir?
Büyük resmi görebilmek önemli bir bakış açısı değişikliği sağlar. Çok sevdiğim bir Çin atasözü var. “Bir saat için mutluluk istiyorsan …… (uyu), bir gün için mutluluk istiyorsan…….(balık tutmaya git), bir yıl için mutluluk istiyorsan………..(bir servet elde et), bir ömür mutluluk istiyorsan………(bir başkasına yardım et) şeklinde.
Sizin cevaplarınız ne olurdu, boşlukları nasıl doldururdunuz, özellikle de bir yıl ve bir ömür mutluluk için çözümleriniz neler olurdu?

Paylaş