Düşüncelerimiz ve zihnimizin çalışma şekli, seçtiğimiz bakış açıları, olaylara nasıl açıklamalar getirdiğimiz mutluluğumuzu ve dolayısı ile yaşam kalitemizi belirliyor. Sağlık sorunlarını ve uç nokta örnekleri bir kenara bıraktığımızda insanların başına benzer olaylar gelir veya insanlar benzer şeyler yaşarlar. Bu olaylara nasıl yaklaştığımız ise daha belirleyicidir mutluluk açısından.

Birkaç örnek verirsem konu daha iyi anlaşılabilir. Bir ilişkinizin olmaması sadece bir durumdur. Bir ilişkiniz olmasını istemenize rağmen bir ilişkiniz olmaması da sadece bir durumdur. Bu durumun sizden kaynaklandığını düşünmeniz veya hoşunuza gitmeyen bu durumu değiştirme şansınız olmadığını düşünmeniz ise bir sorundur.

Paranızın olması veya olmaması bir durumdur. Paranızın olmadığı durumlarda para bulamayacağınızı, para kazanamayacağınızı, işlerin kötüye gideceğini düşünmek ise bir sorundur.

Bir işinizin olmaması veya çalıştığınız işten memnun olmamanız bir durumdur, daha mutlu olacağınız şekilde bir iş bulamayacağınızı, yapamayacağınızı düşünmek ise bir sorundur.

Uç nokta örneklerini bir kenara bırakırsak çoğu durumda sorunları yaratan düşünce şeklimiz, bakış açılarımızdır. Aynı olayları veya benzer durumları yaşayan kişilerin farklı ruh hallerinde olması sadece bu şekilde açıklanabilir zaten.

Bugün bir sorun olarak gördüğünüz şeyleri listelemenizi ve daha sonra bu konuya dair düşüncelerinizi ve bakış açılarınızı sorgulamanızı rica ediyorum. Daha umutlu bakış açıları seçmeniz halinde ruh haliniz de çabucak değişebilecektir.

Endişe etmenin çok istisnai durumlar hariç kişiye bir getirisi yoktur. Bunu biliyor olmamıza rağmen sıkça endişe ediyor olmamız ise mantıken açıklanamaz bir olgudur.

Sorun olarak gördüğünüz şeyler varken vur patlasın çal oynasın yaşayın demiyorum elbette, ama biraz kafayı kaldırın, aslında bazı fırsatlar olduğunu, seçeneklerin olabileceğini fark edin. Sonrası her zaman daha kolay olacaktır.

Sevgi ile kalın.

Not: Bu konu ile ilgili olarak Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarımı da okuyabilirsiniz.