HER ŞEYİ DEĞİŞTİREN TEK ŞEY – UMUTLU OLMAK

HER ŞEYİ DEĞİŞTİREN TEK ŞEY – UMUTLU OLMAK

Geçtiğimiz günlerde bir Yarına Not paylaşmıştım, bazen bir şey değiştiğinde her şey değişir şeklinde idi, umutlu olduğumuzda hayatı farklı gözlerle görmeye başlıyoruz, buna çok inanıyorum ve umut konusunu çok önemsiyorum, bu nedenle bugünkü yazımda umutlu olmak konusunu işlemeye karar verdim, yeni bir yılın ilk günlerini yaşarken umudumuz bol olsun.

Önce bir tarif ile başlayalım, umutlu olmak nedir? Benim yaptığım tanıma göre; yapmak istediğim ve henüz gerçekleşmemiş olan isteklerimin bir şekilde gerçekleşeceğine inanıyor olmaktır umut. Bir şeylerin daha iyiye doğru gelişeceğine dair kuvvetli bir inanç da diyebiliriz.

Tanımdan sonra umudu parçalarına ayırmaya çalışalım, yani eğer umut bir yemek olmuş olsaydı içinde hangi malzemeler olurdu acaba? Bana göre; bir tutam beklenti, biraz cesaret, bolca inanç, ayrıca iyi bir plan ve eylemler olurdu, herkes kendi zevkine göre bir şeyler ilave edebilir elbette.

Şimdi de içindeki malzemelere göre nasıl daha umutlu olabiliriz veya umudumuzu nasıl artırabiliriz sorusuna yanıt arayalım.

Bence beklenti konusu önemli, bu nedenle sıfır beklenti içinde olmayı çok kabul etmiyorum, bana çok sıcak gelmiyor bu yaklaşım, sıfır beklenti benim için hiç umut olmaması anlamına da geliyor biraz. Bu nedenle ben beklentiden yanayım, diğer yandan gerçekçi olması önemli beklentilerin, gerçekçi olmazsa umudumu beslemek yerine azaltabilir çünkü.

Gerçekçi beklentide en çok karşılaştığımız sıkıntı ise zaman ve sabır konusu, bazı şeylerin değişmesini istiyoruz fakat bu konuda belirlediğimiz zaman genellikle gerçekçi olmuyor, hayatta pek çok şey bizim tahmin ettiğimizden daha fazla zaman alıyor, sizin için gerçekten önemliyse biraz beklemeye değer diye düşünüyorum.

Daha sonra cesaret konusu var, ayrı bir yazı da kaleme alırım bu konuda, umut özelinde söyleyecek olursam fırsatlar ve riskler var hayatın pek çok alanında, bunları kıyasladığımda fırsatlara ağır basıyor ise harekete geçmektir cesaret. Korkular hep var, korkularla birlikte ilerlemeyi öğrenmek gerekiyor onların yok olmasını beklemek değil.

İnanmak kesinlikle umutlu olmanın çok özel ve önemli bir parçası, kendime inanmak, hayatın bana güzel şeyler getireceğine inanmak, her nasip vaktine esirdir şeklinde düşünebilmek, emek vermek ve inançla beklemek çok önemli fark yaratıyor, umutlu olmamızı sağlıyor.

Ayrıca geleceğimin geçmişten farklı olabileceğine inanıyor olmak da umut açısından çok önemli.

Umutlu olmak tek başına yeterli değil, eylemlerle taçlandırmam lazım umutlarımı, zaten umutlu olduğumda motivasyonum da artar genellikle, planlar yapar ve onlara büyük ölçüde uyarım. Bazen de hayatın benim için yapmış olduğu planlarla karşılaşırım ve uyum sağlamaya çalışırım, içindeki güzellikleri görmeye çalışırım, bilirim ki farklı yollar açmaktadır bana hayat.

Umutlu olmak için çok neden var, umutsuz bir yaşam sürmek için hayat çok kısa.

Sevgi ile kalın.

Not: Koçluk çalışmaları ile ilgili olarak [email protected] adresinden bana ulaşıp bilgi alabilirsiniz.

 

Paylaş