HER ŞEYİ DEĞİŞTİREN TEK ŞEY: UMUTLU OLMAK


Umutluysanız mutlusunuz. İyi haber, umutlu olmak daha çok bir düşünüş biçimidir, öğrenilebilir ve geliştirilebilir. Hepimiz aslında umutlu olarak doğarız, bazılarımız bunu sonradan unutur. Tek yapmamız gereken unuttuklarımızı hatırlamaktır.

Umutlu olmak dediğimde; geleceğe dair güzel hayaller kurabilmeyi, bu hayalleri gerçekleştirmek için plan yapabilmeyi, plan dışı gelişmeler yaşandığında esnek olabilmeyi kastediyorum.

Bütün bunlara “ben yapabilirim” inancı eşlik etmektedir.

Umut kısaca, planlar yapmak ve ben yapabilirim inancı ile eyleme geçmeye hazır olmaktır.

Umutlu olmayı öğrenmek için terk etmemiz gereken bazı düşünce kalıpları olduğunu düşünüyorum. Bunlardan en önemlisi, bir şeyi istediğinizde bunun gerçekleşmesinin hızlı ve kolay şekilde olması gerektiğine inanmak.

Bazen öyle olabilir, ama istekleriniz her durumda hızlı ve kolay gerçekleşmeyebilir. Umutlu olmak için biraz sabırlı olmalı ve süreçten keyif almayı bilmelisiniz.

Umutsuzluk tehlikelidir, çünkü bir şeyleri değiştirme gücünüzün olmadığını düşünmeye başlarsınız ve her gün değişen bir dünyada sizin açınızdan her şey aynıymış gibi gözükebilir.

Umutlu olmak için sağlıklı karşılaştırmalar ve analizler yapmak işe yarar, bunu yazılı olarak da yapabilirsiniz. Her şeyden önce yalnız değilsiniz, istediğiniz şeyi gerçekleştiren ve özellikleri size benzeyen pek çok kişi var.

Kanıt toplayın, sizin yapmak istediğinizi başaran kişilerin listesini yapın, kendi başarılarınızın dökümünü çıkarın, kendinizi bir yıl önceki halinizle kıyaslayın, gelişmelerinizi kutlayın.

Umutlu olmak için kendinizi acımasızca eleştirmekten vazgeçin. Kendinize her gün söylediğiniz ve sizi umutsuz hale getiren düşünceleri yakın bir arkadaşınızın size söylediğini hayal edin. Emin olun çoğu zaman kendinizi savunur ve aksini iddia edersiniz.

Son olarak da mükemmel olmaya çalışmayı bırakın, hiçbirimiz mükemmel değiliz ama hepimiz benzersiziz.

Sevgi ile, umut ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven + eighteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.