Küçük kızım Ada’nın ön dişleri yenileniyor, bir tanesi düştü ve yenisi çıkıyor, diğeri ise sallanıyor. Geçenlerde kızım okuldan geldiğinde, sallanan dişinin kendiliğinden düşmesini beklemenin mi yoksa dişi güç kullanarak çıkarmanın mı daha doğru olduğunu sordu. Biz de dişin kendiliğinden düşmesinin daha doğru olabileceğini söyledik. Böylece bugünün yazı konusu oluştu.

Hepimizin hayatında sağlam dişlerimiz ve sallanan dişlerimiz var. Sağlam dişlerimiz hayatımızla ilgili memnun olduğumuz, aynı kalmasını istediğimiz ve değiştirmeyi düşünmediğimiz alanlar ya da konulardır. Varlığı için sıklıkla şükrettiğimiz her şeyi bu kapsamda değerlendirebiliriz.

Sallanan dişlerimiz ise o kadar da memnun olmadığımız, bir değişiklik yapmayı arzuladığımız konulardır. Sallanan dişlerimiz gerçekleşmesini istediğimiz düşlerimizdir.

Daha doğru olan yöntem değişimin olağan sürecini kabul etmek, yapılması gerektiğini düşündüğümüz şeyleri yapmak ve sabırla beklemektir, zorlamamaktır. “Sabırla beklemenin ne olduğunu bilmiyorsan keyifle bekle” demişti Bilge bir sohbetimizde.

Bilge’nin yeni hikayelerini özlediğinizi biliyorum, hadi size bir müjde vereyim, hafta sonu yeni bir yazı dizisine başlıyorum, anda kalmak konusunda Bilge ile yaptığımız sohbetleri yazıyorum.

Yazımıza Bilge’nin bir sözü ile son verelim o halde; “zamanı gelince meyveler olgunlaşır, dallar eğilir, senin olan sana gelir.”

Sevgi ile kalın.

Not: Yaz döneminde koçluk çalışmalarından yararlanmak için mert@mertcuhadaroglu.com adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz.