HER ŞEY BİR TASLAK İLE BAŞLAR


2011 yazında çok uzun bir aradan sonra kendimle baş başa kalmıştım. Bankada çalışıyordum ve işlerin yoğun olduğu bir dönemdi. Özge, kızlarımızı da alarak Bodrum’a kayınvalidemin yazlığına gitmişti.

2007 yılından beri kişisel gelişim kitapları okuyor ve bir kitap yazma arzusu ile yanıp tutuşuyordum. Bir yerlerden başlamalıydım.

Mutfağı çalışma ofisi haline getirdim. Büyük ekranlı bir lap top vardı evde (daha yeni olanı Özge yanına almıştı). Bir Word dosyası açtım, kitabıma bir isim bulmamıştım henüz, ama kabaca bir içerik oluşturdum ve birinci bölümü yazmaya başladım.

Bütün yaz neredeyse tüm boş zamanlarımda kitap üzerinde çalıştım. Sonunda elimde yaklaşık 100 sayfalık bir kitap taslağı vardı. Bu taslağı kırmızı kapaklı şeffaf bir dosyaya yerleştirdim ve bir uçağa atlayıp Bodrum’a gittim. Özge’nin eline taslağı tutuşturduğumda gözündeki şaşkınlığı görmeliydiniz. Bir iki gün içinde taslağı okudu ve beğenmedi, o kadar çok değişiklik yapılmasını önerdi ki baştan yazsam daha iyi olacaktı, öyle yaptım zaten.

Eşim bu konularla ilgilenmeye benden daha önce başlamıştı, koçluk alıyordu ve ileride koçluk yapmak üzere bir eğitim sürecinde idi. Benim bir anda bir kitapla ortaya çıkmam çok ilginç olmuştu. Ama beni yakından tanıyanlar bilir, bir şeyi kafaya koyduysam hızlı bir şekilde gerçekleştiririm.

Aslında vazgeçmek çok kolaydı, gelecek garantili güzel bir işim vardı, kişisel gelişim kitabı yerine aksiyon romanı yazabilir ve Ahmet Ümit’e rakip olabilirdim:).

Sonbaharda kitabı baştan yazdım, eşim her aşamasında büyük destek oldu, benden daha bilgili olduğu için teknik kontrolünü de yaptı. Daha sonra kitabın taslağını yakın arkadaşım olarak gördüğüm 50 kişiye gönderdim ve onların fikirlerini aldım. Bu şekilde aslında bir piyasa ön araştırması yapmış oluyordum. Gelen tepkiler olumlu idi.

2012 yılının Nisan ayında koçluk eğitimi almaya başladım. Eğitimde öğrendiğim bilgileri kitabıma yansıtmam gerektiğini düşündüm ve öyle yaptım. Kitap üçüncü kere baştan yazıldı, bu kez içime tam olarak sinmişti.

2012 yılının Mayıs ayında yayınevi ile sözleşme imzaladım. Değerli editörüm psikoloji konusunda eğitim almıştı. Bu sayede hem teknik hem de içerik olarak ciddi anlamda değişiklikler yaptık. Kitabı bir kere daha yazdık bile diyebilirim özellikle bazı bölümler için.

2012 yılının Kasım ayında kitap nihayet piyasaya çıktığında benim 2011 yazında oluşturduğum taslaktan tek bir cümle dahi kitapta yer almıyordu. Ama o taslak olmasaydı bugün ne o kitap olacaktı, ne de ben belki koçluk yapıyor olacaktım.

Her şey bir taslak ile başlar, önce zihinde sonra gerçek hayatta.

Yapmak istediğiniz şey her ne ise ona dair taslak bir plan oluşturmanız bile başlamak için harika bir adım olabilir.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 + seven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.