Eğer sağlığınız yerindeyse ve temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir işiniz veya buna mukabil paranız varsa hayatta en önemli şey zaman. Zamanı etkin kullanmak çoğu durumda hayatımızın kalitesini doğrudan belirliyor.

Özellikle büyük kentlerde yaşayanlar, 9-6 mesai yapanlar ve trafikte uzun zaman geçirenler zaman yokluğundan biraz da haklı olarak şikayet ediyorlar. En sık duyduğum cümlelerden birisi “Vallahi zaman hiçbir şeye yetmiyor, hafta sekiz gün olsa ve o bir günü tamamen kendime ayırabilsem dünyanın en mutlu insanı olurum.”

O halde şikayet etmeyi bırakıp sorunla yüzleşelim ve bir çözüm yaratalım. Mert takvimi adında yeni bir takvim oluşturma ve haftanın gün sayısını sekize çıkarma şansım yok. Diğer yandan bu yazı ile belki biraz farkındalık kazandırıp zamanı daha iyi yönetmenizi sağlayabilirim.

Birinci adım, bir haftalık bir zaman bütçesi oluşturmak, hemen bugün başlayın ve toplamı 24 saat olacak şekilde neye ne kadar zaman harcadığınızı bir excel tablosuna veya kareli deftere kaydedin. Aynen para ve harcama bütçesi gibi düşünün. Sonra bir sütun ilave edin, zaman harcamalarınızın karşısına zorunlu veya keyfi yazın. Örneğin uyku toplam 6 saat ise tamamı zorunlu, 8 saat ise 6 saat zorunlu, 2 saat keyfi gibi. TV ve sosyal medya keyfi zaman kullanımıdır, yemek ve kişisel bakım, işte geçen sürenin öğle tatili hariç kısmı ve işe gidip gelirken trafikte harcanan zaman ise zorunlu kullanımlardır.

Bir hafta sonra zaman bütçenizi inceleyin, bakalım keyfi zaman harcamalarından ne kadar tasarruf yapabileceksiniz. Pek çok örnekte süreleri biraz kısaltarak 18 saat elde etmek mümkündür, bu da 6 saat uyku hariç bir güne denk gelir.

Günde ortalama 4 saati TV izleyerek ve/veya sosyal medyada geçiriyoruz, bunu 2 saate indirsek haftada 14 saat elde ederiz, günlük uykumuzdan yarım saat fedakarlık etsek 3,5 saat da o yapar, alın size 18 saat.

Şimdi fazladan bir gününüz var. En güzel şekilde kullanın. Zamanın kıymetini bileceğiniz güzel bir hafta diliyorum, sevgi ile kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

8 + 18 =