HER GÜN 10 FİKİR NASIL BULURUM? – POMODORO TEKNİĞİ

HER GÜN 10 FİKİR NASIL BULURUM? – POMODORO TEKNİĞİ

Dünkü yazımızın konusu her gün 10 fikir bulmak ile ilgiliydi. Peki nasıl olup da her gün 10 yeni fikir bulabiliriz, bunu kolaylaştıracak bir yöntem olabilir mi? Bence pomodoro tekniğinden yararlanabiliriz. Bu teknik pek çok farklı alan için kullanılabilir, bunlardan bir tanesi de günlük yeni fikirler üretmek için olabilir.

Pomodoro tekniğinin özü her gün 25 dakikalık belirlenmiş bir zaman diliminde belli bir konuya odaklanmak, dikkatimizi vermek olarak düşünülebilir.

Bu tekniği etkin bir şekilde uygulamak için bir konu seçmelisiniz öncelikli olarak. Bu konu iş hayatına veya özel hayata dair herhangi bir konu olabilir.

Cep telefonu veya herhangi bir saat kullanarak alarmı 25 dakika sonrasında çalacak şekilde ayarlayıp telefonunuzu sessize alın, bu süre içinde dikkatinizin dağılmaması önemli.

Ben yazılarımı yazarken veya yazılarım için konu başlığı belirlerken bu yöntemi zaman zaman uygularım.

Seçtiğiniz konu üzerinde çalışırken yeni bir bakış açısı, bugüne kadar ele almadığınız bir yön bulmaya çalışın. Bunun için kendinize basit bazı sorular yöneltebilirsiniz, örneğin bu konu ile ilgili olarak gözden kaçırdığım basit bir şey ne olabilir ya da bir başkasına bu konuda çözüm için ne tavsiye ederdim gibi.

Zaman sona erdiğinde ise beş dakikalık bir mola verilir. Daha sonra isterseniz almış olduğunuz notları gözden geçirebilirsiniz. Sonuç sizi tatmin etmediyse ertesi gün tekniği tekrarlayabilirsiniz.

Kurumsal iş hayatında pomodoro tekniğinin uygulanması şu şekilde olmaktadır: Her çalışan her gün yarım saatini yaptığım işi nasıl iyileştirebilirim, nasıl daha farklı ve verimli yapabilirim, şirketin daha fazla verim elde edeceği şekilde bu iş nasıl farklı yapılabilir gibi konulara ayırarak elde ettiği sonuçları bir ortak fikir havuzuna aktarır.

Siz de kendi hayatınızda bu tekniği kullanarak hayatınızı iyileştirecek harika fikirlere ulaşabilirsiniz.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar