Bugün mutluluk hakkında yazmak istedim, bir okurumdan gelen mesajı geniş kapsamlı yanıtlamış olacağım bu şekilde. Hepimiz yazının içinde kendi mutluluğumuzu artırmak için bir ipucu yakalayabiliriz belki.

Okurumun sorusu şu şekilde: Yazılarınız çok motive edici; siz hep motivasyon tepede mutlu musunuz, hiç bıkmıyor musunuz, şikayet etmiyor musunuz mesela?

Sürekli mutlu olmanın çok mümkün olmadığını düşünüyorum. Benim de bazen üzüldüğüm, kızdığım, mutsuz olduğum olur her insan gibi. Önemli olan çabuk bir şekilde mutluluk alanına geri dönebilmektir. Bunu yapabildiğimi düşünüyorum. Yöntemlerimi paylaşırsam konuyu biraz açmış olacağız, sizler de kendi yöntemlerinizi yorum olarak ekleyebilirsiniz elbette.

30’lu yaşlarımın ortasında daha mutlu olmak için çıktığım kendimi keşif yolculuğumda ilk yaptığım şey belli bir süreçte şikayet etmeyi hayatımdan çıkarmak oldu. Dolayısı ile daha mutlu bir insana dönüşmek istiyorsanız burası başlangıç için doğru nokta olabilir. Şikayet etmeyi hayatımızdan çıkarmak için iki tane sağlam nedenimiz var.

Öncelikle şikayet etmek gerçekten hiçbir şeyi değiştirmiyor. Sizi olumsuz düşüncelere itiyor ve orada tutuyor. Diğer neden ise şikayet etmenin kişiyi kurban rolüne doğru itmesi. Yani bir şeyi değiştirmek için gücümüz olmadığını veya yeteneksiz olduğumuzu düşünmek.

Şikayet etmenin yerine şükretmeyi yerleştirmek veya her durumda daha fazla şükreden bir insana dönüşmek ise bir sonraki adım olabilir. Ben bunu genellikle yazılı olarak yaparım, sahip olduğum şeyleri kendime bu şekilde sıklıkla hatırlatırım ve genellikle keyfim yerine gelir.

Daha mutlu bir insan olmak için sağlıklı olmak gerekir. Bu nedenle sağlığınızı yatırım yapmanızı öneririm. Düzenli spor alışkanlığını yerleştirmek bu anlamda beni daha mutlu bir insan yaptı. Her gün ne kadar meşgul olursam olayım en azından 15-20 dakika yürüyüş yapma alışkanlığını geliştirdim.

Mutluluk yolunda bir başka önemli konu diğer insanlarla olan ilişkilerimiz. Hayatınızda ne kadar çok insan ve ne kadar çok sevgi olursa mutluluk potansiyeliniz o ölçüde artıyor.

Bir diğer önemli konu umutlu olabilmektir. Geleceğe umutla bakabilen insanlar mutlu olmaya daha yatkındır. İyimserlik öğrenilebilir. Bu konuda yazmış olduğum eski yazılara web sitemden ulaşabilirsiniz.

Ruhu beslemek de önemli bir mutluluk kaynağıdır, ben genellikle kitap okuyarak ruhumu beslerim, edebiyatla, sinema, müzik gibi sanat dalları ile ilgilenmek belli bir süreçte kişiyi daha mutlu bir insana dönüştürebilir.

Yardım etmek çok önemli bir mutluluk kaynağıdır. Yardımcı olduğumuz bir insanın yüzündeki gülümseme, içten gelen bir teşekkür mutluluğumuzu kesinlikle artırır.

Mutluluk üzerine düşünmek ve yazmak da mutluluğu artırır, bugün kendi mutluluğunuz üzerinde düşünüp biraz not almanızı rica ediyorum. Bakalım neler keşfedeceksiniz?

Sevgi ile mutluluk ile kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

thirteen − 13 =