HEPİMİZ SANDIĞIMIZDAN DAHA GÜÇLÜYÜZ


Bu hafta sinemada Marslı isimli bilimkurgu filmini izledim. Hepinize tavsiye ediyorum. Mars’ta bir kaza sonucu tek başına kalan ve hayata tutunan bir adamın hikayesini anlatıyor film. Elbette, bu bir kurgu, yani gerçek değil ama ben filmden çok etkilendim. Kişisel gelişim ve koçluk anlamında ilgimi çeken yönleri oldu. Bugün sizlere bunlardan bahsetmek istiyorum.

Hepimizin zayıf yönleri ve güçlü yönleri var. Eğer istersek belli bir süreç dahilinde zayıf yönlerimizi güçlendirebiliriz. Ama daha kısa sürede etkili sonuçlar almak istiyorsam farklı bir strateji izlemeliyim. O da güçlü yönlere odaklanmak ve gücü elimize almak olarak nitelendirilebilir.

Bunu koçluk çalışmalarımda da sıklıkla uygularım. Burada bir seans yapmıyoruz ama konunun özünü elimden geldiğinde size aktarmaya çalışacağım. Öncelikle kendinizi iki ayrı insan gibi düşünmeye çalışın. Bir tanesi güçlü yönlerinizi temsil ediyor, diğeri ise zayıf olan yönlerinizi taşıyor. Lütfen üşenmeyin ve bir kağıda size göre güçlü ve zayıf yönlerinizi yazın.

Daha sonra çok sevdiğiniz bir insanı düşünün, bu kişi çocuğunuz, anneniz/babanız, eşiniz/sevgiliniz, bir dostunuz olabilir. Bu kişi sizin nasıl birisi olmanızı ister, hayatınızı ne şekilde yaşamanızı ister? Genellikle aldığımız cevaplar şu şekilde olur; benim güçlü olmamı, başarılı olmamı, mutlu olmamı ister.

Hayatınızda kendinizi güçlü, başarılı ve mutlu hissettiğiniz dönem veya dönemler hangileriydi? O zamanki halinizi düşündüğünüzde ve o resme odaklandığınızda neler fark ediyorsunuz? Bu bize çoğu zaman başlamamız gereken yeri gösterir.

Şu an nerede ve ne yapıyor olmak isterdiniz? Sizin güçlü yönleriniz bunu başarabilecek kapasitede, yoksa bu hayali kuramazdınız. Marslı filminde filmin kahramanı uzun yıllar boyunca Mars’ta hayatta kalmayı ve kurtarılmayı başarıyor.

Seçim sizin, sürekli zayıf yönlerinizi ve dışsal faktörleri düşünüp üzücü bir hikayenin parçası olmayı seçebilirsiniz. Ya da şimdi hemen burada ayağa kalkıp güçlü yönlerinizi kendinize hatırlatır, hayallerinize doğru bir adım atarsınız. Üzücü hikayenizi değil hayatı yaşamanızı istiyor ve bekliyorum.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı sonbahar dönemine katılmak için lütfen [email protected] adresine mail atarak bilgi alınız.

 

 

Paylaş