HEPİMİZ SANDIĞIMIZDAN DAHA GÜÇLÜYÜZ ASLINDA

HEPİMİZ SANDIĞIMIZDAN DAHA GÜÇLÜYÜZ ASLINDA

İnsanların içindeki güce ve potansiyele çok inanıyorum, koçluk yaparken danışanlarımın içindeki potansiyeli ortaya çıkarmalarına yardımcı oluyorum ve gördüklerim beni çok mutlu ediyor. Bugün de kısa bir yazı kapsamında bu konuyu ele almak istedim.

Gücün pek çok tanımı yapılabilir elbette, benim sevdiğim tanım ise şu şekilde: güç, hayatımızda istediğimiz değişimleri meydana getirme becerisidir.

Peki bunu nasıl yaparız? Benim görüşüme göre bunun iki tane temel yönü var, bir tanesi davranışlarımız, neye nasıl tepki verdiğimiz. Diğeri ise anda kalmak, aslında ikisinin ortak bir yönü de var, davranışlarımızı içinde olduğumuz anda yaparız.

Biraz açalım. Hayatta pek çok olayla karşılaşırız, olayların tamamını kontrol edemeyiz. Bizim dışımızda çok fazla insan var, ayrıca hayat oldukça karışık bir sistem. Diğer yandan başımıza gelen hemen hemen her olayda nasıl bir tepki vereceğimizi seçebiliriz.

Bir insan genel çizgisinin dışında ruh halinden etkilenerek de tepki verir. Ruh halimiz yani nasıl hissettiğimiz verdiğimiz tepkileri etkiler. Kendimizi iyi hissederken daha farklı düşünür ve hareket ederiz. Peki bir insanın nasıl hissettiği kendi sorumluluğunda mıdır? Ben öyle olduğunu düşünüyorum. Dolayısı ile düşüncelerimizi özenle seçersek, kendimize ve keyif aldığımız şeylere zaman ayırırsak, bize iyi gelen şeyleri yaparsak enerjimizi yüksek tutabiliriz.

Sen değiştiğinde geleceğin de değişir şeklinde bir yarına notum vardı, içimizdeki potansiyeli ortaya çıkararak değişmek çok önemli. Kendimizi yenilemek, yeni bilgiler ve deneyimler edinmek, kısacası yaşam yolculuğunda sürekli olarak öğrenmeye ve yenilenmeye devam etmek çok önemli, bir insan bu şekilde gelişir ve değişir.

Diğer konu ise anda kalmak konusu, üzerinde çok yazıldı, çizildi, bu yüzden artık biraz sıkıldı herkes, diğer yandan önemini koruyor. Değiştiremeyeceğimiz bir geçmiş arkada dururken belli ölçülerde şekillendirebileceğimiz bir gelecek ileride bizi bekliyor. Bazen söylerim hayat henüz yaşanmamış olanlardır.

Geleceği şekillendirmek aslında sadece içinde olduğumuz anda yapabileceğimiz bir şeydir, bugün ektiğiniz tohumları gelecekte ürün olarak toplarsınız. İnsanın değişim meydana getirme gücü sadece şimdidedir. Bu nedenle anda kalabilmek, içinde olduğumuz anda içinde olduğumuz koşullarda en iyisini yapabilmek önemlidir.

Hepimizin içindeki güce çok inanıyorum, hem bireysel olarak hem de ülke olarak içimizdeki gücü daha fazla ortaya çıkarmaya ve kullanmaya ihtiyacımız var.

Sevgi ile kalın

 

Paylaş

Önerilen Yazılar