HEDEFLER VE ÖZGÜVENİ ARTIRMAK

HEDEFLER VE ÖZGÜVENİ ARTIRMAK

Dün hedefler ve motivasyon arasında bağlantı kuran bir yazı yayınlamıştım, bugün de hedefler ve özgüven arasındaki ilişkiye bakalım beraber.

Özgüven çok geniş kapsamlı bir konu, özgüveni artırmak için yapılabilecek çok sayıda şey var, diğer yandan pek çok konuda olduğu gibi bunun da kişi özelinde ele alınmasında yarar var. Bugün sadece kısa bir bölümünü genel olarak ele almaya çalışacağım.

Özgüven bilgi ve deneyimle gelişir. Bir konuda bilginiz ve deneyiminiz arttıkça özgüveniniz de paralel şekilde artar. Yeni başladığınız bir konu ile ilgili olarak özgüveni artırmanın yollarından birisi de küçük zaferler elde etmektir. Dünkü yazımdan hareketle dengeli bir hedef belirleyin, ne çok kolay ne de çok zor olsun, bu hedefi gerçekleştirin ve bunu yaptığınızda küçük bir kutlama düzenleyin, minik zaferinizi kutlayın, işte bu özgüven artırmada kullanılabilecek bir yöntemdir. Çocuk yetiştirirken de bu yöntemden yararlanabiliriz.

Kutlamaları ihmal etmemek gerekir, çok sıklıkla düştüğümüz bir hata, bir hedef gerçekleştiğinde bunu önemsiz bir şey gibi görüp hemen sıradaki hedef gelsin demek doğru bir yaklaşım değil.

Özgüveninizi artırmak istediğiniz konuda yaşayacağınız küçük bir zafer işinizi kolaylaştıracaktır; küçük adımlarla ilerleyin büyük hayallerinize, adım adım, yolculuğun tadını çıkarın, bırakın her şey bir anda olmasın, her şeyin bir zamanı var, böylesi çok daha güzeldir çoğu zaman.

Bu arada kısaca değinmek istediğim ilgili bir konu daha var; hedef belirlemek demek mutlaka bunu yazmak veya başkalarına söylemek değildir, kendi kendinize verdiğiniz sözler de birer hedeftir ve özgüven üzerinde etkili olur. Kendisine verdiği sözleri tutamayan bir insanın özgüven problemleri yaşaması çok olasıdır.

Bu nedenle kendinize söz verirken lütfen dikkatli olun, tutamayacağınız sözler vermekten kaçının, küçük küçük başlayın orada da.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı sonbahar dönemi kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar